Menu
Úvod  › 

Jak se nenechat ovládat okolím?

Většina lidí si bohužel myslí, že když budou sami sebou, druzí je nebudou mít rádi a nezačlení se do kolektivu. Přitom je to úplně naopak. Lidé mají nejraději ty, kteří dokáží být sami sebou za každých okolností.

Jako děti se snažíme zavděčit rodičům, potom kamarádům ve škole, kolegům v práci a nezřídka i partnerovi ve vztahu. Jenže tak člověk popírá sám sebe, není šťastný a nežije spokojený život.

S přijetím přichází vnitřní radost

Teprve až se naučíte přijímat sami sebe, pochopíte, co je skutečná vnitřní radost. Nezřídka se lidé snaží před svým okolím vypadat co nejlépe a dělat věci, kterými udělají na druhé dojem. Jenže to je začarovaný kruh, protože nikdy není možné zavděčit se všem. Tak se člověk stává závislým na svém okolí a dělá přesně to, co se po něm chce, nikoliv to, co by dotyčný sám chtěl.

Nepřemýšlejte, co tomu řeknou ostatní

Pokud se vám stává, že nejdříve několikrát zvážíte, co by tomu řekli ostatní, pak je to celé špatně. Protože danou věc neděláte ani tak podle sebe, jako podle představ druhých. Není špatné se poradit, když si nejste jisti s někým blízkým, ale jeho názor by vás neměl nijak ovlivnit, spíš jen nasměrovat.

Naučte se říkat NE

Ačkoliv se to možná nezdá, ale naučit se říkat NE je velmi zásadní pro spokojený život. Určitě už jste mnohokrát něco odkývli, i když uvnitř vás to křičelo NE. Ten, kdo to nedokáže, bude stále řízen ostatními. Samozřejmě vás nenabádáme, abyste nebyli nikdy vstřícní, ale usoudíte-li, že se vám něco zrovna nehodí, naučte se říci NE - momentálně nemohu, nehodí se mi to, nemá čas, nemohu ti půjčit apod. Nebojte se, že tím někomu ublížíte, zničíte vztahy s ostatními. Odhoďte strach a postavte se sami za sebe, nikdo jiný to totiž neudělá. Nenechte se zneužívat jen proto, že jste laskaví.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články