Menu

Partnerský vztah

V první moment, kdy se před námi objeví sousloví partnerský vztah, tak nám vyvstane myšlenka na manželství nebo soužití lidí v páru. Partnerský vztah má však o mnoho širší význam a používáme jej i v dalších souvislostech. Následující řádky nám nabízí ucelený pohled a vysvětlení sousloví partnerský vztah.

Vysvětlení pojmu

Partnerský vztah můžeme označit za dlouhodobé a dobrovolné spojenectví nejčastěji dvou partnerů, kteří společně prosazují své zájmy. Partnery mohou být osoby, skupiny nebo firmy. Jejich společné úsilí může být i oficiálně úředně zpečetěno. 

Základní prvky partnerského vztahu jsou:

  • vzájemné uznání a respekt partnerů
  • rovnost partnerů
  • spolupráce v přesně definované oblasti
  • nezávislost v jednání a přijímání rozhodnutí mimo vymezenou oblast

Druhy partnerských vztahů

Partnerské vztahy jsou závislé na nastavených pravidlech, která musí obě strany respektovat. Pojďme se podívat na jednotlivé druhy partnerských vztahů:

Obchodní partnerský vztah

V širším slova smyslu jde o vztah dvou firem nebo podnikatelů, kteří směřují k společnému obchodnímu cíli. Velmi často při registraci takového partnerství hovoříme o společnosti nebo společenství. Ty mají jasně stanovená pravidla, která musí obě strany respektovat. Nejsložitější oblastí obchodního partnerského vztahu bývá nastavení pravidel v oblasti vzájemného ručení a nastavení podmínek pro vstup dalších partnerů.

Sociální partnerský vztah

Vymezení tohoto pojmu je relativně široké, jde o vztah mezi zaměstnavateli a zaměstnanci na bázi vzájemné dobrovolné spolupráce v hospodářské oblasti. Sociální partnerský vztah je velmi často zpečetěn podpisem pracovní smlouvy. Obě strany tím uzavírají dobrovolně vztah, v němž jsou konflikty a problémy řešeny společným jednáním. Zásadním mementem sociálních partnerství je vzájemná důvěra a rovná otevřená komunikace.

Osobní partnerský vztah

Osobní partnerský vztah nebo také známost vzniká mezi dvěma lidmi, kteří jsou si blízcí a to jak v rovině přátelské, tak např. i sexuální. Každá známost má svůj vývoj, který jde charakterizovat následovně:

  • budování vztahu – zisk vzájemné důvěry
  • prohlubování – shoda na společných cílech (prohloubení přátelství nebo např. uzavření manželství)
  • úpadek – ztráta důvěry v partnerském vztahu
  • závěr – rozpad partnerského vztahu (smrt jednoho z partnerů, rozchod nebo rozvod)

Manželství

Manželství patří mezi osobní partnerské vztahy, které jsou ty nejdůležitější, protože vede k založení rodiny a později i k početí potomků a jejich výchově. Dnešní dobou hýbou hned dva fenomény - odkládání doby uzavření manželského svazku (lidé žijí tzv. "na hromádce") a také stoupající počet rozvodů. 

Na závěr se zmíníme ještě o registrovaném partnerství, které u homosexuálních párů nahrazuje manželství. Tento akt funguje i v ČR, kde není uznáváno homosexuální manželství.

Jaká je zdravá žárlivost?

Partnerské vztahy jsou plné momentů, které v nás mohou vyvolávat určitou míru nejistoty. Situace, kdy je o náš protějšek zájem ze strany okolí, v nás může vyvolávat pocit žárlivosti. Určitá nižší míra tohoto pocitu je v pořádku, ale neměla by přesáhnout únosné meze. I proto jsme se rozhodli zodpovědět otázku: "Jaká je zdravá žárlivost?". 

Jak zvládnout a udržet vztah na dálku?

Vztah na dálku rozhodně nemůže fungovat. Ne, to tedy rozhodně ne.

Pokud jste tohle už někdy ve svém okolí slyšeli a jste zamilovaní do člověka třeba na druhém konci České republiky nebo světa, nezoufejte. Vztah na dálku rozhodně fungovat může. Věřte nám.

Kdy je nejlepší ukončit vztah?

Vztahy hrají v našich životech důležitou roli, proto je přáním každého z nás mít vztah fungující. Nefunkční vztah zasahuje neblaze i do ostatních částí života, jako je práce, finanční záležitosti a zdraví. Naopak vztah fungující vytváří pevný základ. Nefunkční vztahy sebou nesou nemalé ztráty.

Jaké je tajemství úspěšného vztahu?

Na začátku vztahu funguje vše tak nějak samo. Oba jsou do sebe zamilovaní, hormonální bouře nabírá na intenzitě a nám se zdá, že je to konečně ten pravý/pravá. Přesně na něj jsme čekali tak dlouhou dobu. Teď už bude vše jen krásné, nic lepšího nás nemohlo potkat.

5 tipů jak předcházet hádkám ve vztahu

Asi není člověka, který by rád nadával, hádal se, křičel, plakal a prožíval negativní emoce. Přesto se některé páry hádají, což je také dřív či později důvodem k rozchodu. Vyměňovat si názory a občas se i pohádat není vůbec na škodu. Páry, které se nehádají vůbec, mají stejný problém jako páry, kde se hádají imrvere. Ona občasná výměna názorů není na škodu, co však škodí, jsou extrémy.

Co není ve vztahu povoleno?!

Neexistuje zaručený recept na spokojené manželství/vztah. Ovšem existují i tzv. nepsaná pravidla, která by se neměla porušovat.

7 situací, které prověří váš vztah

Je jednoduché zamilovaně vrkat, když sedíte na romantické večeři, nebo pozorujete západ slunce na pláži. Trvanlivost vaše vztahu ale prověří následující situace. Ty jsou totiž skutečně pro mazáky.

Vztahové statusy, které na Facebooku skutečně nesdílejte

Je to jako epidemie. Lidé s Facebookem vstávají, sdílí fotky svých obědů, drinků v hospodě i selfie z posilovny, ale následující statusy a fotky byste si na svůj profil dávat neměli. Tedy pokud o svůj současný vztah stojíte.

7 způsobů, jak cestování oživí váš vztah

Máte pocit, že váš vztah už není, co býval? Že se vám rozpadá pod rukama, nebo ho ubíjí stereotyp? Začněte spolu víc cestovat. Podle odborníků je totiž společné cestování pro oživení a utužení vztahu vynikající.

Vztah s ex: Můžete zůstat přáteli?

Rozešli jste se, ale možná byste i přesto o ní neradi přišli a chtěli byste zůstat v kontaktu jako kamarádi. Je to ale vůbec možné a co pro to musíte udělat?

Nejlepší věci, které můžete udělat pro váš vztah
10 stupidních zvyků, které vám zničí každý vztah
15 signálů, že jste v manipulativním vztahu
10 znaků zdravého vztahu
Recept na štastný vztah? Vaši bývalí!
5 krizových situací vašeho vztahu
5 nejdivnějších věcí, které můžete udělat pro svůj vztah
5 největších chyb, které zabijí váš nový vztah
Vztah na dálku: Jak ho udržet
Vztah na dálku: Má vůbec naději?
Vztahové krize: Kdy je očekávat?
Které drobnosti ničí vztah?
Jak přežít výpověď partnera
Když vztah ničí peníze
Překvapivé věci, které otestují váš vztah