Menu
Úvod

6 důvodů proč do péče o pleť zařadit vitamín C

Vitamín C bezpochyby patří k nejdiskutovanějším vitamínům. Není se čemu divit, pro náš organismus je nezbytný, a to především pro správnou funkci imunitního systému, opravu poškozených tkání nebo zdraví kostí, chrupavek i cév. Věděli jste ale, že má také řadu benefitů pro vaši pleť?

Pleť je často o vitamín C ochuzena – ten, který přijmeme s potravou nebo v tabletce, k ní obvykle nedoputuje, tedy musíme pro využití jeho výhod pro pleť navštívit drogerii. Trend péče o pleť stále roste, s ním i povědomí o tzv. „aktivních ingrediencích“, které své označení získaly pro své klinicky prokazatelné efekty. Vitamín C je právě takovou aktivní ingrediencí v péči o pleť, a můžeme jej naleznout v různých kosmetických produktech, od tonik po séra či krémy. My vám nyní přinášíme seznam šesti důvodů, pro které je dobré jej do vaší kosmetické rutiny zařadit.

1) Anti-aging efekt

Vitamín C významně podporuje tvorbu kolagenu v pleti. Kolagen je nezbytný pro pružnou, pevnou a zářivou pleť, nicméně s věkem jeho produkce nejen pletí, ale i celým vaším tělem klesá. Výsledkem je povislá, mdlá a mnohdy i suchá pleť, na které se objevují první vrásky. Pravidelné používání produktů s vitamínem C dokáže těmto prvním známkám stárnutí pleti nejen předcházet, ale také je umí do jisté míry zvrátit. Nikdy tedy není pozdě pro jejich zařazení do vaší rutiny.

2) Sjednocení barevného tónu pleti

Pigmentové skvrny a barevné nedokonalosti mohou na pleti vznikat věkem, ale také třeba jako následky akné nebo ekzému. Ať tak či onak, pomoci s jejich blednutím vám může vitamín C. Je sice pravdou, že barevné nedokonalosti obvykle mizí časem samy bez jakýchkoliv vnějších zásahů, pravidelnou aplikací kosmetiky s obsahem vitamínu C můžete jejich mizení významně urychlit. Vitamín C blokuje produkci melaninu; kožního barviva, jehož nahromadění je za pigmentované skvrny zodpovědné.
Vitamín C v rutině ale oceníte i když na pigmentové skvrnky netrpíte. Celkově rozjasňuje a sjednocuje odstín pleti, a to včetně třeba tmavých kruhů pod očima. Co třeba jej zařadit do rutiny ve formě očního krému?

3) Tlumení zánětu

Vitamín C má protizánětlivý efekt, tedy pomáhá redukovat nejen samotné zanícení, ale také zarudnutí, které vzniká jeho následkem. To zvláště oceníte hlavně v případě, že trpíte akné nebo jste se spálili od slunce. Jen buďte opatrní, pokud se potýkáte s citlivou pletí – vitamín C může působit dráždivě, a to v případě již tak podrážděné pleti rozhodně nechceme.

4) Podpora hojení

Jak už jsme si řekli, vitamín C podporuje produkci kolagenu. To je užitečné nejen pro kosmetické účely, ale také pro hojení ran a jizev. Skvělým pomocníkem pro vás tedy bude v případě, že trpíte akné nebo jizvami po něm, jelikož umí cílit na všechna stádia akné současně. Pokud si kosmetiku s vitamínem C pořídíte, nemusíte se bát ji aplikovat třeba i na odřeniny, záděry nebo popáleniny, a to i ty od slunce – pomůže vám i tam.

5) Ochrana před volnými radikály 

Volné radikály jsou atomy či skupiny atomů, které disponují jedním elektronem navíc, díky čemuž se rychle navazují na další atomy, kterým elektrony ubírají, aby pro ten svůj nalezly pár. Tím ale vznikají další volné radikály a cyklus je na světě. Jsou přítomné všude kolem nás a dokonce i v nás – tělo je produkuje v reakci na znečištěné ovzduší, kouření, alkohol, cukr, některé pesticidy a podobně. Pokud se volné radikály naváží na buňky vaší pokožky, nenávratně je poškozují. Nejhorší typy volných radikálů jsou schopné buňky dokonce úplně zničit, čímž se pleť stává vysušenou, zánětlivou a vrásčitou.
Proti volným radikálům se dá bojovat pomocí antioxidantů, které snižují jejich aktivitu, nebo je převádějí do méně reaktivních až nereaktivních stádií, tedy jim zabrání v poškozování vaší pokožky. Vitamín C je považován za jeden z nejúčinnějších antioxidantů, a to nejen v péči o pleť, ale také v péči o celý organismus. Ve své podstatě volnému radikálu nabídne „svůj“ elektron, který na sebe může navázat místo toho ve vaší pleti, čímž vznikne kýžená rovnováha a cyklus se zastaví. Z vitamínu C se sice také stává volný radikál, ale mnohem méně reaktivní (a tím i mnohem méně škodlivý) než volný radikál původní. Dokonce může být zpět regenerován na vitamín C a dále působit jako antioxidant!

6) Parťák pro opalovací krém

Krém s SPF ochranou by měl být součástí vaší každodenní rutiny z mnoha důvodů – předchází předčasnému stárnutí pleti, chrání před spálením a snižuje riziko vzniku rakoviny kůže. Vitamín C působí s SPF faktorem synergicky; to znamená, že obě látky na sebe navzájem pozitivně působí a vzájemně podporují a maximalizují účinky jedna druhé. Pokud tedy zařadíte vitamín C do své ranní rutiny společně s opalovacím krémem, dosáhnete nejlepších výsledků u jednoho i druhého. 15% koncentrace vitamínu C v kombinaci s vitamínem E a opalovacího krému je schopná snížit riziko spálení pleti sluncem až o polovinu oproti použití jen opalovacího krému samotného. A to už se vyplatí!

Vitamín C – ráno či večer?

Ať už se rozhodnete pro krém či sérum, obecně je výhodnější zařadit vitamín C spíše do ranní rutiny. Pokud tak učiníte, celý den vás bude chránit před volnými radikály, znečištěným ovzduším a dokonce i UV paprsky. 
Nenechte se ale ničím a nikým omezovat – pokud vám ranní používání vitamínu C nevyhovuje, nebo na něj prostě jen nemáte v ranní rutinně místo, s klidem jej můžete používat i na noc; sice vás tak neochrání před působením slunečních paprsků nebo volných radikálů, ale své ostatní benefity vám poskytne i tak.

Jak vybrat ten správný produkt s vitamínem C?

Jak jsme již zmínili výše, produktů s vitamínem C je na trhu poměrně široké množství, a je tedy čistě na vás, jestli se uchýlíte ke krému, séru, či něčem úplně jiném.
Stejně jako všechny ostatní látky může mít i vitamín C různé formulace i formy. Pokud hledáte opravdovou hvězdu v péči o pleť, poohlédněte se ve složení produktů po kyselině L-askorbové. Ta je nejaktivnější a stabilizovanou formou vitamínu C a nabízí tak maximální efekt. „Ascorbyl phospate“ či „Ascorbyl palmitate“ jsou sice také formy vitamínu C, jsou ale mnohem méně účinné.
Na trhu jsou také dostupné přípravky s různou koncentrací vitamínu C; ideální je mezi 10 a 20 % - nižší by nemusela přinést kýžený efekt, vyšší by mohla pleť zbytečně dráždit. Pokud si nejste jistí nebo máte citlivou pleť, začněte s nižší koncentrací a k vyšší se posouvejte až v momentě, kdy si vaše pleť vybuduje potřebnou toleranci.
Důležité ale je, aby byla kosmetika s vitamínem C vždy v neprůhledném obalu, aby se k ní nedostávalo světlo. Vitamín C má tendence být nestabilní a po vystavení slunečnímu záření či kyslíku může rychle oxidovat; někdy dokonce rychleji, než stihnete produkt spotřebovat. Vždy proto zpozorněte pokud vaše kosmetika změní barvu, konzistenci, nebo vůni. Oxidovaný vitamín C obvykle tmavne a mění barvu na oranžovou až hnědou – takový produkt dále nepoužívejte. Vitamíny po oxidaci mění své chemické složení a tedy se slibovaných efektů vůbec nemusíte dočkat, ba co více, může vaši pleť dráždit a působit více škody, než užitku.
Některé kosmetické firmy se snaží rychlou oxidaci svých výrobků maskovat a rovnou své produkty s vitamínem C barví naoranžovo, abyste si případné barevné změny nevšimli. Takové firmy a značky s vámi nejednají fér a jejich výrobkům se vyhněte.

Závěrem

Tak jako je tomu s každým (nejen) kosmetickým produktem, ani u vitamínu C nemůžete očekávat změny přes noc. První efekty pravidelného používání vitamínu C jsou obvykle patrné po 2-4 týdnech. Pleť je vyhlazená, hydratovanější a zářivější. Za cca 6 až 8 týdnů můžete pozorovat zlepšení stavu pigmentových skvrn a jemné vrásky začnou mizet klidně až po 16 týdnech. Důležité je proto péči o pleť nevzdávat a vytrvat. Odměnou vám bude zdravější a lépe vypadající pokožka. A o to přeci jde!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)