Menu
Úvod  ›   › 

Překvapivé věci, které otestují váš vztah

Můžete mít pocit, že má váš vztah odolnost žuly a přežije úplně všechno. Pak ale mohou nastat zdánlivě neškodné situace, které vaši lásku rozmetají na prvočinitele. Víte, které to jsou?

Nezáleží na tom, jak moc jste zamilovaní a do jaké míry svému vztahu důvěřujete, existují situace, které prověří stabilitu každého páru. Samozřejmě, že předem počítáte s nutnými boji kolem každodenního soužití, volného času, peněž a podobně. Jenže pak nastanou zdánlivě neškodné okolnosti, které vůbec nevypadají nebezpečně, a váš vztah se zachvěje v základech. Server msn sestavil ve spolupráci s psychology jejich přehled.

Povýšili vás v práci

Konečně jste se dočkala a v práci si někdo všiml vašich zásluh. Váš partner vám samozřejmě povýšení přeje a ochotně s vámi slaví. Jenže na druhou stranu se v něm probouzí odvěké pudy k soupeření a lehká žárlivost. Zvlášť pokud on zastává svou pracovní pozici už několik let a povýšení stále není v dohlednu.

"Muži odnepaměti zápolí s ostatními a někdy jim může činit značné problémy vyrovnat se i s úspěchem jejich partnerky," říká psycholog Barton Goldsmith. "Vaše povýšení v něm například může probouzet dojem, že jste už příliš samostatná, úspěšná a k ničemu ho nepotřebujete. Zralého muže bude váš úspěch motivovat k větším výkonům a ambicím, ale zakomplexovaný partner jej bude vnímat jako ohrožení své mužské role."

Vaše povýšení tak může zranit jeho mužskou pýchu a paradoxně vás od sebe vzdálit. Váš partner totiž může začít pochybovat, jestli s vámi dokáže udržet krok a jestli je pro vás dost dobrý. Stejné otázky si však můžete začít pokládat i vy a možná to budete právě vy, kdo jej začne vnímat jako závaží, které vás brzdí v rozletu. "Pokud ještě k tomu začnete vydělávat výrazně víc peněz než on, ohrožujete tím i tradičně zažitý vzorec, kdy je muž oním živitelem, který se stará o zajištění rodiny. To se může negativně odrazit na vašem respektu k němu," říká psycholog.

Našla jste si nového koníčka

Oba dva samozřejmě víte, že součástí fungujícího vztahu musí být i život mimo partnerství, sólové aktivity, koníčky a stýkání se s přáteli. Někdy však může nový koníček - ať už jsou to hodiny salsy, jógy, nebo dálkové studium na univerzitě - s vaším vztahem řádně zacvičit.

Je jasné, že najít mezi prací, povinnostmi, přáteli a rodinou čas jen sami na sebe je velmi obtížné a každý další zájem nebo koníček společně strávený čas ještě zkrátí. Jde tedy o potenciálně rizikové téma, které do vztahu může vnést řadu konfliktů. Jestliže vy svému novému zájmu věnujete hodně času a váš partner dává ostentativně najevo, jak ho nezajímá, co děláte, máte zaděláno na pořádné problémy.

Pokuste se svou drahou polovičku do svého nového koníčku nějak zapojit. Ukažte mu základní taneční kroky a vyrazte spolu občas tančit. Vyprávějte mu o tom, co jste dělala, co jste se naučila nového a nezapomeňte se zmínit také o tom, jak si vážíte jeho podpory.

Vaši dobří kamarádi se rozešli

Rozchod vašich kamarádů je dvousečná zbraň. Někdy může váš vztah upevnit a pomoci vám uvědomit si, jaké máte štěstí, že jste potkali jeden druhého. Stejně tak může však rozchod kamarádů zvýraznit problémy, se kterými se váš vztah potýká právě teď a uspíšit i váš rozchod.

Kromě nepříjemné analýzy vašeho vztahu mezi vámi může vytvářet i nepříjemné napětí v okamžiku, kdy po vás rozhádaní kamarádi budou chtít, abyste se postavili na stranu jednoho z nich. Zkuste využít jejich rozchodu spíš k otevřenému rozhovoru, proč jste spolu vy dva, čeho si na sobě navzájem vážíte a jaké vlastnosti jsou pro vás cenné. Jde o mnohem konstruktivnější řešení než neplodné hádky o tom, kdo z vašich přátel nese na krachu jejich vztahu větší podíl.

Skoncujete se zlozvykem

Vypadá to naprosto nevinně a chvályhodně. Jeden z vás skoncuje s dlouhodobým zlozvykem; přestane kouřit, cpát do sebe hory čokolády, začne sportovat. Všechno by tedy mělo být v nejlepším pořádku, ale není. Existují dvě varianty, jak může opuštění zlozvyku s vaším vztahem zatočit. Buďto na vás může začít partner žárlit a cítit se méněcenný kvůli tomu, že jemu se nic podobného nepovedlo a se svými zlozvyky stále neúspěšně bojuje. Druhou možností je potom situace, kdy se začnete řídit heslem "něco za něco" a začnete po něm požadovat, aby na sobě také zapracoval. Protože když jste to zvládla vy, není důvod, aby nemohl on.

Obě dvě varianty jsou však nejkratší cestou do pekla. Jakmile se z vašeho vztahu vytratí rovnováha a budete například za odstranění svého zlozvyku požadovat nějakou protislužbu, váš partner začne s největší pravděpodobností protestovat. Nemá cenu na něj tlačit, aby se k vám připojil a například spláchl všechny cigarety do toalety. Dokud nebude chtít skoncovat on sám, stejně nemáte šanci ho přesvědčit.

Vaši svobodní přátelé

Je to skutečná ironie. Dokud jste nezadaní, věnujete veškeré úsilí hledání partnera. Jakmile ho ale máte, zasteskne se vám po starých dobrých časech, kdy jste pařili a dělali si, co chtěli. Právě proto představují vaši nezadaní přátelé riziko pro váš vztah a spokojenost. Můžete jim závidět jejich svobodu, možnost střídat partnery a tak dále.

Ujasněte si, proč spolu s partnerem vlastně jste a co pro sebe znamenáte. Pokud stále nejste oba přesvědčeni, že je vám lépe ve dvou než single, možná na tom něco bude a třeba skutečně potřebujete oddychový čas.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články