Menu

Cvičení a pohyb

Cvičení a pohyb patří k nejjednodušším terapiím, které by měly být základní a nedílnou součástí života lidí všech věkových kategorií. Jejich pozitivní vliv se projevuje především zvyšováním svalové síly, zlepšením koordinace pohybu nebo dokonce zlepšením kvality kostí. A to není vše, pohyb a cvičení nám zajišťují žádoucí energetický výdej, který nám může pomoci hubnout. Společně se podívejme na zajímavosti z říše pohybu a cvičení.

Co vše ovlivňuje pohyb a cvičení?

Pohyb a cvičení je úchvatné především v tom, že jeho správná volba může ovlivnit kvalitu našeho života a to v mnoha oblastech. Na co vše u nás může správně zvolená pohybová aktivita působit?

 • Hubnutí
 • Zlepšení kvality kostí
 • Zvyšování svalové síly
 • Zlepšení koordinace pohybů
 • Ozdravení činnosti cévního systému, srdce a plic
 • Pozitivní vliv na činnost mozku – vyplavení endorfinů – méně depresí
 • Urychlení metabolismu
 • Ovlivnění imunitního systému

Z výčtu je krásně vidět, že pohyb a cvičení mají obrovský vliv na kvalitu našeho života, a tedy každý z nás by měl najít čas a energii, kterou bude pohybovým aktivitám věnovat. Důvodů může být ještě více, výzkumy ukazují, že právě pohyb a cvičení kladně ovlivňují účinek mnoha farmakologických léčebných procedur, jako příklad si uveďme postupy při léčbě osteoporózy. Právě chůze je při léčbě tohoto onemocnění velmi důležitá, protože udržuje nebo dokonce zvyšuje obsah minerálních látek v kostech, čímž snižuje jejich lámavost.

Volba cvičení a pohybové aktivity

Pravidla pro výběr pohybových aktivit a cvičení neexistují, přesto jedno zmíníme. Pohyb a cvičení by měly přinášet radost. Společně se podíváme na tři pohybové aktivity:

 • Chůze

Pravidelná a svižná chůze patří mezi pohybové aktivity, které při správném držení těla a vhodném povrchu kladně působí na svalstvo a klouby.

 • Práce na zahrádce

Velmi častým a prospěšným pohybem je práce na zahrádce, kde bychom si vždy měli dát pozor na nošení těžkých břemen, švihové pohyby a jednotvárné práce vyžadující stálost jedné polohy těla.

 • Plavání

Velmi často doporučovaným pohybem a cvičením je plavání, které pozitivně působí na držení těla a posiluje především zádové svalstvo.

Na co si dát pozor?

 • Nevhodný pohyb – každý z nás může být vlastním lékařem, nevhodné pohyby lze odhalit samostatně, působí totiž bolest a každý člověk dokáže odhalit její intenzitu.
 • Přetěžování – elementárním pravidlem pro nepřetížení je střídání činností. Vždy bychom měli zatěžovat všechny partie těla nikoli pouze jednu.
 • Pády – pohyb a cvičení v sobě nesou riziko pádu, proto bychom měli být opatrní a obezřetní.

Pohyb a cvičení řadíme mezi činnosti, které pozitivně působí na naše zdraví a ovlivňují naší kondici, proto bychom je neměli opomínat. Tak se nebraňme a hledejme pohybové aktivity, které nám pomohou ke zlepšení našeho života.

Jak naučit dítě malovat?

Jak těžké je naučit děti malovat? Vůbec! Ne každé má sice vlohy stát se opravdovým umělcem, malířem, ilustrátorem či grafikem. Všechny děti se ale mohou naučit výstižně a kreativně vyjádřit svou myšlenku. Děti ještě nejsou zkažené přehnanou sebekritikou jako dospělí lidé. Všechno, co vytvoří, jim bude připadat úžasné. Využijte toho a pusťte se do malování co nejdříve.

Proč je pravidelný pohyb důležitý?

Pravidelný pohyb je důležitou součástí našich životů, přestože si to dnes uvědomuje stále méně lidí. Všude nás vozí automobily, eskalátory, výtahy. Celé dny sedíme v zaměstnání, na gauči u televize a křivíme si záda.

10 jednoduchých triků, jak se přinutit k cvičení

Nemůžete si zvyknout na pravidelné cvičení a přinutit se ke sportování? Vyzkoušejte následující tipy. Úspěch zaručen!

Jak si zpříjemnit cvičení, aby vás bavilo

Ke každému cvičení se musíte přemlouvat a sportování vás vůbec nebaví? Vyzkoušejte následující triky, které vám pohyb zpříjemní a budou vás více motivovat

Celebrity a cvičení: Jak to mají slavní se sportem

Závidíme jim jejich přepychové a vypracované postavy, ale ve skutečnosti se často i ony musí přemlouvat, aby se ?dokopaly? do posilovny, a cvičení srdečně nesnáší. Čtěte, jaký vztah ke cvičení mají slavné ženy s nejkrásnějšími těly.

Cvičení po porodu: Inspirace na nejlepší tréninky

V prvních měsících po porodu rozhodně nemusíte rezignovat na cvičení. Pokud si zvolíte vhodný druh pohybu, můžete ho bez problémů skloubit i s kojením a vrátit se tak ke své původní postavě mnohem rychleji. Inspirujte se.

Největší mýty o cvičení pilates

Cvičení pilates je skoro to samé jako jóga, je určeno jen pro ženy a je zaměřené jen na zvýšení ohebnosti. Představujeme vám pět největších mýtů o cvičení pilates, které se mezi cvičícími tradují.

Cvičení, při kterých spálíte víc kalorií než při běhu

Nebaví vás běhat, ale odmítáte se smířit s pneumatikami kolem pasu? Bez problémů. Představujeme vám cvičení, při kterých spálíte víc kalorií než při běhu.

5 nejefektivnějších cvičení pro dokonalé tělo

Neztrácejte čas neefektivním a zbytečným cvičením, sestavte si trénink z cviků a cvičení, které vám zaručí, že konečně zhubnete a získáte tělo, jaké jste si vždycky přáli. Představujeme vám pět druhů nejúčinějších cviků.

Proč nehubnete? Zařiďte, aby vaše cvičení fungovalo

Dřete v podstatě každý den, ale vysněná postava vám stále nějak uniká? Zjišťovali jsme, jak je možné, že ani s pravidelným cvičením někteří lidé nehhubnou a jak zařídit, aby váš trénink začal konečně fungovat.

Donuťte se ke cvičení: Tipy, které fungují
Největší mýty o cvičení: Odhaleno!
Cvičení v těhotenství: Co ano a co ne
5 nejlepších cvičení proti bolesti zad
Srovnání: Jaké cvičení si vybrat?
Cvičení, které vám uleví od bolesti kolen
Nejhorší chyby, které děláte při cvičení
Velký přehled cvičení na různé části těla
Cvičení pro lepší držení těla
Jak se přinutit ke cvičení
6 největších mýtů o cvičení
Strečink před cvičením vás před zraněním nezachrání
Cvičení po porodu: Všechno, co vás zajímá
Cvičení po porodu a v šestinedělí
Cvičení, které zvýší vaši ohebnost
Zhubněte bez cvičení