Menu

Štěstí

Uvažovali jste někdy nad tím, co je to štěstí? A víte, že právě toto slovo může být vnímáno ve dvou rovinách? Věřte je tomu opravdu tak. Společně se podívejme na význam slova štěstí, na jeho původ a historii.

Štěstí pocházející z nitra

Vnitřní štěstí, které pochází ze samé podstaty člověka, je jeho povahovým rysem a lze jej charakterizovat jako niterní pocit radostného a trvalého vyplnění, je často používáno v souvislosti s výrazy jako „být šťastný“ nebo se slovem blaženost. Vnitřně šťastný člověk má v sobě životní nadšení a optimismus, které mu pomáhají bez stresu překonat životní úskalí.

Štěstí umocněné vnějšími vlivy

Vnější štěstí je umocněné okolními vlivy, které člověk svým jednáním může podpořit, ale častěji k němu přijde zcela náhodně a nezaslouženě. O takovém člověku slýcháme, že má štěstí, jinými slovy, že má tzv. kliku. A nebo se můžeme setkat s vyjádřením, že jsme člověka svým jednáním udělali šťastným, v tomto případě jde taktéž o tzv. vnější štěstí.

Původ slova štěstí

Slovo štěstí se vyskytuje v mnoha slovanských jazycích. Zajímavostí může být, že slovo štěstí se skládá ze dvou částí, které mají v českém překladu význam dobrý úděl. Tyto části vznikly nejspíše sloučením indoevropského a slovanského slova. Například angličtina i další jazyky na rozdíl od nás rozlišují ve výrazech pro vnitřní a vnější štěstí /např. happiness vs. luck/.

Filosofie a štěstí

Slovo štěstí se objevuje v mnoha filosofických rozpravách řeckých velikánů jakými byli Sókratés nebo Aristotelés. Sókratés jej zmiňuje v souvislosti s blahobytem a nezkrocenou svobodou. Oproti tomu Aristotelés tvrdí, že štěstí není nahodilý pocit, nýbrž ukazatel rozumně prožívaného života.

Buddhismus si štěstí jako vyhýbání se soustavnému utrpení a potlačování žádosti postavil na vrchol svého učení. A nebo v dnešní době mnoho myslitelů uznává nečekanou a nezaslouženou povahu štěstí, ale často upozorňují na nemožnost si jej vynutit silou.

Být šťastným člověkem a žít šťastný život, o tom sní nejspíše každý z nás. A věřte, že šťastnými být můžeme, záleží totiž často na nás, zda se dokážeme podívat na své životy s pocitem štěstí nebo nikoli. Vždyť štěstím je mít zdravou rodinu, láskyplný vztah s manželkou nebo partnerkou, nemyslíte? 

Závislost na pc, jak ji překonat?

Závislosti jsou odvěké problémy naší společnosti. Dají se vytvořit v podstatě na čemkoliv, některé mají sice trošku rozsáhlejší dopad než jiné, ale to neznamená, že bychom ty menší měli přehlížet. Nejznámější druh závislosti je na návykových látkách, které způsobují procesy ve vaší nervové soustavě a vyvolávají tím změny chování, nálady nebo vnímání okolí. Taková závislost je často brána i za jednu z těch nejhorších, vzhledem k mnohým zdravotním dopadům, které na vás užívání konkrétních látek může zanechat. Návyku se pak zbavuje velice těžko, protože se jedná jak o psychickou, tak i fyzickou závislost. Čím se ale liší vytvoření návyku třeba na počítač od klasické závislosti na nějaké látce? A jak se takové závislosti zbavit? Na to se pokusím v tomto článku odpovědět, dát pár tipů co dělat a jak závislost na počítač rozpoznat. 

5 způsobů, jak najít životní štěstí

Snažíte se zlepšit vaši práci, rodinné a přátelské vztahy nebo zdravotní stav, tak proč se nezaměřit i na životní štěstí a celkovou spokojenost? Přinášíme vám 5 způsobů, jak být v životě šťastný a spokojený.

5 znaků šťastného vztahu

Mít šťastný vztah není otázkou štěstí či náhody. Je to jednak dáno tím, že se sejdou dva správní lidé, kteří jsou ochotni na svém vztahu pracovat. Asi se všichni shodneme na tom, že věrnost je základem každého dlouhodobého a spokojeného vztahu. Jenže ne každý má tuhle vlastnost v genech.

V čem tkví úspěch šťastného manželství?

Neutuchající láska a vášeň po celou dobu vašeho manželství ? myslíte si, že to není možné? Potěšíme vás, ale je. Jenže vztah netvoří pouze jedna osoba, nýbrž dvě, proto se musí jednat o dokonalou souhru. Ovšem jedno moudré pořekadlo praví: V jednoduchosti spočívá krása. Totéž platí o vztazích a není potřeba z nich činit něco děsivě složitého.

10 věcí, které šťastné matky nikdy nedělají

Připadají vám šťastné, vyrovnané a vlastně neustále spokojené. Tajemství šťastných matek ale není žádná záhada. Zkrátka jen některé věci nedělají. Tady jsou.

8 zvyků, které dodržují šťastné manželky

Jsou ve svém manželství spokojené, neměnily by a všichni kolem jim závidí jejích štěstí. Jenže idylické manželství není automatické. Toto jsou zvyky šťastných manželek.

Jak na šťastné manželství?

Každé druhé manželství se rozpadá. Jestli nechcete skončit u rozvodového právníka, stačí se řídit následujícími jednoduchými pravidly.

Chcete být šťastní? Milujte se častěji než vaši přátelé

Lidé, kteří se domnívají, že mají méně sexu než jejich přátelé, jsou také méně šťastní. Trumfněte své kamarády v sexu a budete mnohem spokojenější, tvrdí vědci.

Skřivani jsou šťastnější než sovy

Nedělá vám problémy vstávat za rozbřesku, nejsvěžejší jste v první polovině dne, ale večer moc dlouho nevydržíte? Potom jste, podle vědců, šťastnější než lidé s biorytmem sov.

Jak vychovat šťastné dítě

Určete dítěti hranice, trpělivě mu naslouchejte, svěřte mu úkoly a zodpovědnost a dodejte mu pocit bezpečí. Představujeme vám sedm pravidel, která vám pomohou vychovat šťastné a spokojené dítě.

Lidé, kteří na vysoké hodně pili, jsou šťastnější
Recept na štastný vztah? Vaši bývalí!
7 způsobů, jak se stát šťastnější matkou
Mladé manželské páry bez dětí jsou nejšťastnější
Jak být šťastná, aneb 25 kroků ke štěstí
Krásné ženy jsou šťastnější
Nejnešťastnější dny v roce