Menu
Úvod

Jak je to se sebevědomím?

Sebevědomí neboli vědomí si své vlastní ceny je něco, co se učíme všichni nejen v dětství, ale i v dospělosti. Je velmi kolísavé a jeho výkyvy znázorňují náš vlastní život.  Ukazuje naši identitu, odvahu, sebeobraz i momentální náladu. Stejně jako se staráme o své fyzické zdraví, musíme pečovat i o svou psychiku. Nízké sebevědomí může člověku snadno zničit život a poradit si s tím je někdy velmi náročné. I proto se otázka zdravého sebevědomí, jeho získávání a udržení ve správných mezích, stala jedním z nejdůležitějších témat koučinku. Jeho obliba roste, jelikož pomoc je rychlá a efektivní, vytvořena každému přesně na míru díky osobnímu přístupu.

Zdravé sebevědomí

Bylo by krásné, kdyby všichni měli zdravé sebevědomí. Dosáhne jej však jen někdo, kdo nejen že zná svou vlastní hodnotu, ale i hodnotu druhých. Nepovyšuje se, ani neponižuje, uvědomuje si své silné, ale i slabé stránky. Ze svých chyb, které přizná, se dokáže poučit. Tím se totiž vyznačují silné osobnosti. Chybovat je lidské a zdravé sebevědomí to ví. Jiný názor nemusí být směrodatný, pokud náš je jiný. Řešením je vždy kompromis.

Získat ztracené sebevědomí zpět je běh na velmi dlouhou trať. Pro začátek je dobré udělat si inventuru ve vlastní hlavě i srdci. Zhodnoťte sami sebe a kromě záporů najděte i klady. Buďte k sobě upřímní a nebojte se říci o sobě něco dobrého. A také odpusťte sobě i všem ostatním. Mluvte s rozmyslem a neslibujte nic zbrkle. I to, že se později s takto narychlo daného slibu chcete vyvléct, vám může sebevědomí snížit. Přitom mnohdy stačí odpovědět o pár vteřin později, jen se na chvilku zamyslet. Zde je několik bodů, které vás povedou k vyrovnanosti:

  • Ostatním hleďte do očí, neuhýbejte pohledem a na tváři nechte lehký, uvolněný úsměv
  • Buďte sami sebou
  • Mějte se rádi i se svými nedostatky a chvalte se
  • Věřte v lepší konce
  • Svému okolí se nevnucujte, ale ani ho nekritizujte
  • Nepoužívejte musím, nesmím, vždy a nikdy
  • Chybovat je lidské

Zkuste si najít čas na něco, k čemu jste neměli odvahu, netroufli jste si na to. Překonání věty “to nezvládnu” činem vás postrčí zase o něco výš na cestě ke zdravému sebevědomí. Příště, až se opět budete podceňovat, si vzpomeňte, že jste něco zvládli. Možná překvapíte sami sebe. Začněte s nižšími cíli, kterých dosáhnete snadněji. Každý úspěch se totiž počítá.

Vysoké sebevědomí

Máte někdy dojem, že vedle vás se vyskytuje někdo, kdo má sebevědomí vyšší než Mount Everest? Arogantní a nadutí jedinci, kteří tak působí, však mají sebevědomí nízké. Jejich obrovské ego jim ho nahrazuje. Jejich kritika vůči ostatním je bezbřehá. Jejich partneři mívají nízké sebevědomí i navenek a časem jsou ve vztahu dušeni sebevědomím svého protějšku. Ačkoli jistá dominance může být imponující, povyšování se a ponižování časem přerostou oběma přes hlavu. Proč to tak je? Vysoké sebevědomí totiž vlastně neexistuje. Tito lidé jsou pouze pyšní a sobečtí, neuznávají své chyby a snaží se vnější svět přesvědčit o své pravdě a velikosti. Ve skrytu duše, ač to sami nepřiznají, se děsí neúspěchu, prohry či ztráty své “tváře”.

Nízké sebevědomí

Máte obavy, že se vás tohle týká? Nebojte, takových lidí je většina. Nevěří v sebe, ve správnost svých rozhodnutí. Dělí se na siláky a slabochy.

Silák je člověk s falešným sebevědomím, zdánlivě vysokým. Je hlasitý, působí silně, baví se ponižováním druhých a povyšováním sebe sama. Pokud si však uděláte legraci vy z něj, jeho reakce bude velmi nepříjemná, až agresivní. Prosazují se za každou cenu, vždy musí být nejlepší, ale mnohdy na to nemají. Jejich siláctví je jejich obranou, často však od sebe ostatní právě takhle odhánějí. Sobě přijdou atraktivní a oblíbení, svému okolí už tolik ne. Velmi jim chybí nadhled a odstup, nadřazují se. Tak moc touží po uznání, že jdou klidně “přes mrtvoly”. Trpí nejen oni sami, ale i jejich okolí.

Slaboch je opakem. Trpí sám, je nejistý a jeho role bývá podřízená. Své nízké sebevědomí si dobře uvědomuje, což vede ke snazší cestě k tomu zdravému. Počátkem je totiž přiznat si, že problém existuje. Siláci k tomu dospívají daleko déle, některým to nedojde nikdy. Negativní přístup k sobě samému však výšlap z nízkého sebevědomí poněkud komplikuje.

Nízké sebevědomí vás může postihovat třeba jen v práci nebo jen doma.  Občas se prostě stane, že si člověk nevěří, stres může naše sebevědomí také snížit. Stejně jako třeba partner či kolega. Není však třeba se hned hroutit. Pamatujte, že ne vždy člověk uspěje (zvlášť pokud je soupeř manipulátor a intrikář) ale svět se kvůli tomu nezboří. Vaše sebevědomí však utrpí zásah, který může zanechat následky. Podkopávání sebevědomí může být velmi nepříjemné a většinou se ho dopouští ti, kteří na tom jsou sami špatně. Jejich vnější maska se snaží to zakrýt.

A rada na závěr? Myslete pozitivně a chvalte se. Nad povyšováním mávněte rukou, vše berte s nadhledem. Zkuste třeba zpětně zhodnotit některá svá rozhodnutí. Byla správná? To je přece úspěch, tak si ho hned zapište. Z těch špatných se nezapomeňte poučit pro příště. Mějte se rádi a usmívejte se.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)