Menu
Úvod  › 

Proč nezapomínat na preventivní prohlídky

Ačkoliv se úroveň lékařské péče v ČR dá srovnávat s okolní Evropou, umírá na kardiovaskulární a nádorové onemocnění u nás daleko více lidí než je tomu u našich sousedů. Důvod je jasný ? nechodíme na pravidelné preventivní prohlídky.

Dle statistik chodí na preventivní prohlídky pouze pětina lidí. Přitom mnoho nemocí se nejlépe léčí právě v raném stádiu. Preventivní prohlídka a včas podchycená nemoc ušetří řadu trápení, financí a mnohdy i samotný život pacienta. Je ověřeno, že to, co vložíme do prevence, se mnohonásobně vrátí na úsporách za léčbu. Bohužel k mnohým z nás tato léty ověřená moudrost ještě nedorazila.

Zdroj:Preventivní prohlídky

Proč absolvovat preventivní prohlídky?

Preventivní prohlídky vyžadují pouze naše odhodlání a čas, nebolí a jsou hrazeny pojišťovnami, a pokud ne, tato investice sám do sebe se několikanásobně vrátí. Při odhalení nemoci včas si ušetříme bolest, trápení i finance. Záchrana vlastního života za to určitě stojí!

Preventivní prohlídky se týkají praktického lékaře, gynekologa, zubaře, ale i dalších lékařů, podle stavu i věku pacienta a doporučení. U praktického lékaře máme nárok na prohlídku 1x za 2 roky. Je dobré ji absolvovat, přestože nemáme žádné potíže.

Čeho se tato prohlídka týká?

Lékař položí dotazy na prodělaná onemocnění, různé návyky (kouření, alkohol, pohyb) a vyhodnotí rizika. Při vyšetření sleduje stav krku, jazyka, sliznice, kůže, uzlin, zraku, štítné žlázy, sluchu, žil a tepen, končetiny, poslechem a poklepem zkontroluje ledviny, srdce, plíce, změří krevní tlak, prohmatá břicho. K součásti preventivní prohlídky patří i základní onkologické vyšetření prsů, konečníku, varlat. Dle věku pak i kontrola cukru v krvi, mamografické vyšetření.

Další preventivní vyšetření

K dalším preventivním vyšetřením, jež hradí zdravotní pojišťovna, patří 1x ročně gynekologické vyšetření. 1x za 4 roky vyšetření EKG nebo 2x ročně zubní lékař. Žádné z vyšetření se nevyplácí podcenit. Když už, tak alespoň zjistíme, že jsme zdraví jako rybky a budeme mít lehčí spánek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články