Menu
Úvod  › 

Starší žena a mladší muž: Může to fungovat?

Téměř jedna třetina žen ve věku mezi čtyřiceti a sedmdesáti se schází s mužem mladším o deset a víc let. Jde o nový módní výstřelek, nebo recept na šťastný vztah?

Jemu je dvaatřicet let, jí sedmačtyřicet a klape jim to už několik let. Řeč je o Demi Moore a Ashtonu Kutcherovi, pravděpodobně nejslavnějším hollywoodském páru, v němž je žena výrazně starší než muž. Velký věkový rozdíl ve vztahu, kdy je žena starší než její partner, však rozhodně není výsadou potrhlých celebrit. I mezi "běžnými" smrtelníky se stále zvyšuje počet žen, které si užívají se zajíčky. Podle statistik randí s výrazně mladšími muži (o deset let a více) jedna třetina amerických a evropských žen ve věku mezi čtyřiceti a sedmdesáti lety. Navíc výzkumy ukazují, že padesátileté ženy preferují muže ve věku kolem čtyřiceti let.

Preference mladších partnerů však nemá vůbec co dělat se sexuální nenasytností. Starší ženy uvádějí, že na svých mladších partnerech milují větší spontánnost, flexibilitu a smysl pro dobrodružství, který muži ve starším věku většinou postrádají. Na druhou stranu mladším mužům se zase líbí vyzrálost a životní zkušenosti starších partnerek.

Co za tím stojí

Psychologové předpokládají, že za zrušením tabu, kdy muž musel být vždy starší než jeho partnerka, stojí mimo jiné i stále větší péče, kterou ženy samy sobě věnují. Už dávno neplatí, že starší žena ztrácí na přitažlivosti, současné ženy ve středním a starším věku neváhají investovat do kvalitní kosmetiky, značkového oblečení a osobních trenérů. Navíc se řada žen v tomto věku vrací zpátky na "seznamovací trh" po rozvodu. V tomto věku už jsou také ženy většinou materiálně zajištěné, takže nehledají muže s rodinným domem a dvěma auty. Mnohem víc pro ně znamená společnost, cestování a společná zábava.

Mladší muži zase nacházejí ve starších ženách zajímavý protějšek, se kterým mohou mluvit o všem, nemá zábrany, nebojí se experimentovat a v neposlední řadě je i finančně zajištěny.

Může to fungovat?

Psychologové tvrdí, že ve vztahu, kde figuruje mladší muž a starší žena, není naprosto žádný důvod pro zvýšený výskyt problémů. Základem však je najít si k sobě takového partnera, který bude na stejné vlně jako vy. To se týká především představ o "intenzitě" života. Pokud je jeden z partnerů společenský, aktivní a neustále vyhledává nějaké akce, kdežto druhý je uzavřený introvert, lze dříve nebo později očekávat značné problémy. Ty však nejsou způsobeny věkovým rozdílem a vyskytly by se pravděpodobně, ať by byl váš věkový rozestup jakýkoli.

Ke vztahu starší ženy a mladšího muže se pojí celá řada pověr a mýtů. Psychologové z univerzity v Jižní Karolíně se zaměřili právě na ně, když prováděli výzkum se dvěma stovkami párů, kde byl muž výrazně mladší než žena. Mimo jiné zjistili, že obava žen, aby je partner neopustil kvůli mladší ženě, je ve většině případů zbytečná. Výjimkou je však situace, kdy muž touží po dětech a starší žena mu je nechce nebo nemůže dát. Potom pravděpodobnost mužova odchodu k mladší partnerce stoupá.

Na pravdě se nezakládá ani obecně vžitý názor, že starší žena je tou svůdkyní, která "uloví" mladého zajíčka. Mezi dvěma sty respondenty to byli v naprosté většině právě muži, od nichž vzešel první kontakt. Na otázku, jestli má takový vztah smysl a naději na dlouhodobé pokračování, vědci odpovídají, že velká část respondentů výzkumu spolu byla víc než pětadvacet let. Průměrná délka zkoumaných vztahů byla třináct let.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články