Menu

Těhotenství

O těhotenství se říká, že se jedná o to nejkrásnější období v životě každé ženy. Přesto existují věci, které vás na něm mohou překvapit nebo zaskočit.

Těhotenství alias stav, který je doopravdy jiný

Existuje řada poznatků, které byste o těhotenství měla vědět, protože vám mohou jeho průběh významným způsobem ulehčit. Provázet vás totiž budou zásadní psychické i fyzické změny. Ženy trápí výkyvy nálad způsobené hormony, obavy z porodu, nejistota z nové role matky i celá řada fyzických symptomů od klasických nevolností přes zhoršenou pleť nebo pálení žáhy. Řadu těhotných žen pronásledují rovněž urputné těhotenské chutě.

Nejedna budoucí maminka, zejména ta, která má rodit poprvé, si tak není jistá, co je ještě „normální“ a kdy už je potřeba zpozornět. Výraznou změnou v tomto období prochází i vztah s partnerem a vazby s celou rodinou a blízkým okolím.

Těhotenství je přirozeně nepřenosnou zkušeností a pro každou ženu je bezesporu jedním z nejzásadnějších životních milníků. Přesto vám může sdílení zkušeností a čerpání informací pomoci v tom, abyste se v nově nastalé situaci cítila jistější a klidnější.

Jak se chovat v těhotenství

Zaručených pravd, rad pro nastávající matky, ale i mýtů, často i nebezpečných, koluje o těhotenství na internetu i mezi lidmi opravdu mnoho.

Odborníci z řad lékařů proto těhotné uklidňují: Pokud vás lékař předem nevaruje a vaše těhotenství vykazuje normální průběh, pak platí známá zásada „těhotenství není nemoc“. Překážkou není přiměřená sportovní aktivita, dál se můžete oddávat intimním hrátkám se svým partnerem a ani vaše životospráva se nemusí měnit tak drasticky, jak by se mohlo zdát. Dopřát si smíte v omezené míře dokonce i kávu. Současní lékaři se shodují, že menší dávka kofeinu, dříve striktně zapovídaného, těhotným ženám neuškodí.

Řiďte se tak v těhotenství zejména svými pocity, dejte na vlastní intuici a na to, kdy se cítíte příjemně. Váš osobní komfort a psychická pohoda je pro zdárný průběh těhotenství a zdravé a spokojené miminko jednoznačně to nejdůležitější.

Proč je skvělé být těhotná?

Zapomeňte na ranní nevolnosti, nadýmání a na to, že si bez cizí pomoci nezavážete ani tkaničky. Kvůli následujícím věcem je těhotenství skvělé.

Co se právě teď děje ve vašem těhotném těle

Je vám asi jasné, že vaše těhotné tělo funguje jinak, ale to, co se v něm děje právě teď, vás nejspíš překvapí.

Jak rychleji otěhotnět: Tipy, které vám pomohou

Snažíte se o dítě a zatím se vám nedaří? Následující tipy vaše šance na úspěšné otěhotnění výrazně zvýší.

"Netušila jsem, že jsem těhotná!"

Jedou do nemocnice s podezřením na slepé střevo nebo žlučníkový záchvat a domů se vrací s dítětem, o kterém netušily, že ho čekají. Jak je vůbec možné, že žena nepozná, že je těhotná?

V kterém věku nejspíš otěhotníte?

Odkládáte těhotenství? Dokdy máte čas, než začnete mít s početím dítěte problémy a znásobí se riziko komplikací?

Věty, které nesmíte říct ženě, která se snaží otěhotnět

Možná to nemyslíte špatně a jen nevíte, co říct. Pokud ale máte ve svém okolí ženu, která se marně snaží otěhotnět, nebo potratila, a oblažíte ji některou z následujících vět, bude vás chtít zabít.

Nejvtipnější odpovědi z těhotenských poraden

Je neuvěřitelné, na co všechno se dokáží těhotné ženy a čerstvé matky ptát a co jim vrtá hlavou. Předkládáme vám nejvtipnější "záseky" z těhotenských poraden.

Nepravidelná menstruace a otěhotnění

Máte nepravidelný cyklus a chcete otěhotnět. Co může být příčinou nepravidelné menstruace, co s tím můžete dělat a jak zvýšit své šance na početí?

Nejlepší věk na těhotenství - kdy mít dítě?

Co máte od svého těla čekat, když je vám dvacet, třicet, nebo čtyřicet let. Jaké výhody má těhotenství v tomto věku a jakým rizikům naopak své nenarozené dítě vystavujete? Zjišťovali jsme, kdy je nejlepší doba na to, abyste měla dítě.

Nedaří se vám otěhotnět? Může za to stres!

Pokud se stále marně snažíte otěhotnět, na vině může být nadměrné množství stresu. Úzkost a nervozita totiž ovlivňují hladinu vašich hormonů a stojí v cestě vašemu úspěšnému početí.!

Kdy otěhotnět, aneb co musíte vědět o ovulaci
Otěhotnění po potratu: Půl roku čekat nemusíte
5 vět, které nesmíte říci těhotné ženě
Jak podruhé otěhotnět
Nejlepší způsoby, jak rychle otěhotnět
Co musíte čekat od svého těhotného těla
Test: Jste připravená na otěhotnění?
Jak jíst, když chcete otěhotnět
Jak poznáte, že jste těhotná
Tipy pro rychlejší otěhotnění
10 vět, které nikdy nesmíte říct těhotné ženě
7 rad, jak rychleji otěhotnět
Porod bez bolesti? Průvodce utišujícími prostředky
Co ne/jíst v těhotenství
Jak poznám, že jsem těhotná? Bez testu