Menu
Úvod  › 

Novorozenec a domácí zvíře

Vždy jste měli jen psa nebo kočku a teď najednou do vaší domácnosti přibylo i dítě. Vy jste měli devět měsíců na to, abyste se na novou skutečnost připravili, ale váš domácí mazlíček je na tom jinak. Jak můžete zajistit bezproblémové soužití miminka a zvířete?

I když to vaše tchyně možná vidí jinak, skutečně není nutné vybrat si v jedné domácnosti mezi zvířetem a dítětem. Je však samozřejmé, že příchod nového člena domácnosti se dotkne i vašeho zvířecího mazlíčka.

Pes vidí svět jinak než vy. Pro něj jste jednoduše pán, vaši partnerku je schopen akceptovat jako paničku, ale tím to také končí. Třetí bod trojúhelníku tvoří on a pro nikoho dalšího tam už není místo. Poté, co se ve vaší domácnosti objeví nový vřeštící vetřelec, je pravděpodobné, že se pes bude cítit zmatený a v depresi. Pokud však půjde všechno hladce, za čas začne pes akceptovat miminko jako člena rodiny a začne jej zahrnovat stejnými pozornostmi jako vás s partnerkou.

Před porodem

Psi se učí pomocí asociací a není dobré, aby si pes spojil dítě s negativními věcmi, jako je křik, odhánění, nebo bití, kdykoli se k němu přiblíží. Pokud je potřeba provést nějaké změny, jako je například odnaučení lehání psa na posteli, začněte s nimi nejlépe několik měsíců před tím, než si přivezete dítě domů.

Užitečné je také nahrát si dětský pláč a několik minut denně ho pouštět, aby si pes mohl zvyknout na nový hlasitý zvuk. Psi mají velmi citlivý sluch a dětský pláč je může zpočátku děsit, nechte mu tedy čas, aby si na něj mohl zvyknout.

Někteří odborníci na psí chování doporučují, aby si rodina několik týdnů před příchodem dítěte pořídila panenku a chovala se, jako by šlo o reálné dítě, a pes si tak mohl zvyknout na nové chování a dynamiku. Ujistěte se, že pes rozumí základním povelům, jako je: sedni, lehni, zůstaň a klidně investujte i do výcviku. Stejně tak je nutné navštívit s ním veterináře a ujistit se, že jeho očkování je platné a pes netrpí žádnými parazity.

Po porodu

Poté, co si přivezete dítě domů, nechte psovi očichat nějaký kousek oblečení, který mělo dítě na sobě.

Po příjezdu z porodnice nechte nejprve psa, aby se přivítal s vaší partnerkou, zatímco vy budete držet miminko. Vaše partnerka nebyla nějaký čas doma a pes nejspíš bude projevovat své nadšení a skákat na ni. Poté, co se pes uklidní, nechte ho prohlédnout si dítě a případně ho i očichat.

Prvních několik měsíců nenechte psa, aby olizoval dítěti obličej. Dětský imunitní systém ještě není vyvinutý a na podobný kontakt se zvířetem připravený. Ani ten nejmírumilovnější pes by nikdy neměl zůstat s dítětem sám.

Když máte doma kočku

Podobná pravidla jako pro psi platí i pro kočky, i když v jejich případě nejspíš neuspějete s rozkazy a výcvikem. Stejně jako u psů by kočka nikdy neměla zůstat s miminkem o samotě. Kočky jsou přitahovány tělesným teplem, mohou se vetřít do dětské postýlky a dítě poškrábat, kousnout, nebo dokonce zadusit.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Novorozenec: co vědět