Menu
Úvod  › 

Jak poznáme znaky pravého přátelství?

Opravdové přátelství se nerodí přes noc. Prochází vývojem a různými stádii, jako každý jiný vztah. Pravé přátelství vede k poznání skutečného charakteru druhého člověka. V podstatě jen díky přátelství je skutečně možné poznat do hloubky jiného člověka. Ačkoliv přátelství i láska čerpají ze stejného pramene citů, je mezi nimi velký rozdíl.

Nicméně oba dokážou člověka osvobodit od samoty a dát životu nový a hlubší smysl. Naproti přátelství je součástí lásky i tělesná vášeň. Láska a přátelství se od sebe sice liší, ale navzájem se nevylučují. Z přátelství se může stát láska. Z lásky se přátelství stává už hůře, ale mezi zralými jedinci to lze. Jak tedy poznat, zda máte opravdové a zdravé přátelství? To se dozvíte v článku níže.

Cítíme se dobře

Pro náš osobní rozvoj jsou vztahy velice důležité. Vztahy vůči druhým osobám nám zrcadlí to, jaký vztah máme sami se sebou. O tom, zda se jedná o zdravé přátelství, se můžeme přesvědčit především tak, že budeme pozorovat své vlastní pocity, zkrátka to, jak se s danou osobou cítíme.

Cítíme-li se s daným člověkem dobře, pak je to pro nás přínosem. Jestliže se vedle nějaké osoby necítíme být ve své kůži, nevypovídá to nic o tom člověku, neznamená to, že je ten člověk něčím špatný. Vypovídá to jen o jediném, že ten člověk již s námi nerezonuje. V takovém vztahu pak chybí spolupráce, radost, cítíme se unavení a ubírá nám to energii.

Stejná vlnová frekvence

Veškeré vztahy, ať už partnerské či přátelské jsou založeny na vzájemné rezonanci. Dalo by se tedy říci, že jde o lidi na stejné vlnové frekvenci. Pokud tomu tak není, dochází k frustraci a neshodám. Namísto toho, aby takové přátelství naši energii násobilo, tak nám ji odebírá. Chcete-li poznat, zda se právě i vás týká pravé přátelství, je dobré udělat si od něj trochu odstup. Jsme-li totiž příliš na sebe "nalepení" je těžké určit, jak na nás vztah s danou osobou působí.

Upřímnost

Opravdový přítel se vám nebude chtít zavděčit, ale na rovinu vám řekne, co si myslí, jak se cítí. Když uděláte něco špatně, řekne to vám a ne vašemu okolí. Některé pravdy je potřeba sdělit opatrně, ale od pravého přítele je lepší krutá pravda, než milosrdná lež.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články