Menu
Úvod  › 

Proč využívat regulátory otáček? Několik příkladů z praxe

V našich životech se lze setkat s celou řadou různorodých zařízení, kterým mnoho lidí možná ne úplně rozumí, ale přesto jsou velmi praktická. Typickým příkladem jsou regulátory otáček, které jsou dnes velmi často využívány hlavně v souvislosti s různými ventilátory. Kde konkrétně je lze využít?

Příkladem může být:

  • Klasický ventilátor sloužící k chlazení
  • Ventilátory v koupelně a na toaletě
  • Ventilátory v počítačích

U všech je vhodné regulovat otáčky, právě pomocí zmíněných regulátorů. Proč je používat? Na několik konkrétních případů se můžeme podívat společně.

Regulátory otáček

Jednoduché nastavení rychlosti otáček

Prvním a zcela jasným důvodem pro využití je to, že je možné snadno nastavit konkrétní rychlost otáček. Ne vždy je třeba, aby dané ventilátory jely na plný výkon. Mnohdy stačí třeba poloviční, nebo jakýkoliv jiný. Dané nastavení samozřejmě není trvalé, jelikož je možné ho měnit, a to v rámci samotných potřeb, ať už je dané zařízení kdykoliv.

Univerzálnost

Ani na tu nesmíme zapomenout právě v souvislosti s důvodem použití. Jak jsme zmínili, ideální je využití v souvislosti s ventilátory. Když se podíváme na danou univerzálnost, tak klasický regulátor otáček se hodí v podstatě k jakémukoliv jednofázovému motoru. A jelikož takové motory u dnešních běžných zařízení zcela jasně dominují, je více než jasné, že univerzálnost můžeme zařadit do segmentu samozřejmých důvodů.

Snadný princip fungování

Je to i jednoduchost, pro kterou má dané zařízení takovou oblibu. Jak vlastně k samotné regulaci daných otáček dochází? Je to více než jednoduché, jelikož dochází k tomu, že je regulováno napětí. Jeho rozsah záleží hlavně na konkrétním typu regulátoru, který budete kupovat. Na trhu je sortiment skutečně bohatý, včetně variant, které jsou běžně k dostání pro domácnost. Ty navíc umožní i různé umístění. Nejčastěji pod omítku, ale problémem není ani umístění regulátoru přímo na ni.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články