Menu
Úvod  › 

Kdy je nejlepší začít s plaváním?

S plaváním může člověk začít kdykoliv. Samozřejmě čím dříve, tím lépe. Ale pozdě není nikdy. Je to sportovní aktivita vhodná jak pro děti, tak seniory. Nicméně pokud nejste příznivci chladného počasí, bude pro vás ideálním obdobím léto. Plavat můžete v rybníku, přehradě, říčce, moři, ale i v bazénu.

Po uplynutí letní sezóny nemusíte plavání hodit na hřebík, pokračovat se dá v krytém bazénu a vhodné je přidat i trochu toho otužování, které posiluje imunitu a má řadu blahodárných účinků na lidské zdraví.

Zdroj:Plavání

Kdy začít plavat s miminkem?

Pokud se chcete věnovat plavání s vaším děťátkem, je vhodné začít hned, jakmile se mu zahojí pupík. U tak malého miminka je ideální začít v domácím prostředí pod dohledem instruktora. A proč začít s miminkem plavat? Plavání je jediná sportovní aktivita, která je pro tak malé dítě vhodná. Miminko se při plavání zklidní, uvolní a zapojí kompletní svalový aparát, čímž se zlepší psychomotorický vývoj i koordinace.

Jak začít s plaváním?

Chcete-li začít s plaváním, pak nezbývá než pogratulovat, protože každá pohybová aktivita je vítaná. Voda tělo nadnáší, tudíž jde o perfektní sport vhodný jak pro seniory, tak lidi trpící obezitou. Na rozdíl od běhání nezatěžuje plavání klouby a klesá tak riziko jejich poškození. Stejně tak jako je důležité u jiného cvičení provádět cviky správně včetně dýchání, tak rovněž u plavání je nutné dbát na techniku a dýchání.

Rekreační plavci nejčastěji využívají styl zvaný prsa - ten má však pozitivní účinek na svalový aparát jen tehdy, naučíte-li se správně vydechovat do vody a splývat. Proto je dobré u začátečníků přibrat na pomoc někoho zkušeného, případně se přihlásit do nějakého programu, který zahrnuje cvičení ve vodě a plavání. Sportu zdar a plavání zvláště.


Související články