Menu
Úvod  › 

Jak funguje mužský mozek?

Jak to, že je pro ně tak obrovský problém zvednout prkénko na záchodě? Jak se s vámi může vášnivě milovat a přitom vědět, že už vám nikdy nezavolá? Ponořte se do hlubin mužského mozku. Nebudete se stačit divit.

Stále více výzkumů dokazuje, že mužský mozek se skutečně prokazatelně liší od ženského a dokonce i odlišně funguje. Prý se tím dají vysvětlit i věci, které vás na mužích štvou:

Proč muži udržují v absolutní čistotě svá auta, ale doma se chovají jako prasata?

Podle lékaře Simona Baron-Cohena, který se studiem mužských a ženských mozků zabývá a napsal o výsledcích svého zkoumání celou řadu odborných pojednání, je mozek mužů lépe uzpůsoben k vnímání mechanismů, kdežto ženský mozek je spíš zaměřen na empatii. Právě proto jsou muži tak hrdí na "své" stroje, zatímco ženy se snaží navodit rodinnou pohodu mimo jiné i uklizeným domovem. Další vysvětlení poskytuje studie z roku 2007, kterou provedli britští psychologové z Oxfordu. Ti tvrdí, že mužští řidiči vnímají auto jako extenzi sebe samých. Ženy jsou však mnohem více zaměřeny na vlastní tělo, takže auto vnímají jaké oddělenou věc. Muži proto o své auto pečují stejně pečlivě jako sami o sebe, ale dřez přetékající špinavým nádobím je nechává v klidu.

Proč tak milují agresivní druhy sportů?

I když takzvané mužské sporty mají i spoustu příznivkyň, muži je vnímají zcela jinak než ženské fanynky. "Muži mají tendenci být víc agresivní než ženy," říká Lucy L. Brownová, profesorka neurologie z Einstein College of Medicine v New Yorku. Odlišnosti jsou nejspíš způsobeny hormony (zejména testosteronem) a citlivostí hypothalamu na ně - které jsou u zvířat spojovány s agresí. Studie provedená v roce 1998 přesvědčivě prokázala, že při sledování sportovního klání se u mužů zvyšuje výrazně hladina testosteronu. Sledování bojových a kontaktních sportů také mužům pomáhá identifikovat se s tradičními maskulinními charakteristikami, jako je dominance, riskování a soutěživost vysvětluje Douglas Hartmann, profesor sociologie na Minnesotské univerzitě. "Sportovní klání, byť i jen z diváckého hlediska, jim dovoluje odžít si soutěživost, které nemohou dát průchod v každodenním životě."

Proč spí se ženami, které už nehodlají nikdy vidět?

V tomto případě si vědci pomáhají starou evoluční teorií, že muži mají zakódováno rozsévání svého semene, zatímco ženy hledají partnera, který bude chránit je i jejich dítě. Roli mohou hrát i tělesné odlišnosti. Podle Lisy Diamond, profesorky psychologie a gender studies na univerzitě v Utahu prochází při sexu (a zejména při orgasmu) mozek žen mnohem výraznějšími neurochemickými procesy než mužský mozek. To potvrzuje i biologická antropoložka Helen Fisherová: "Mozkové hemisféry jsou u mužů méně propojené než u žen. To vede u mužů ke schopnosti zaměřit se na jednu věc v daný okamžik a orientovat se na cíl, zatímco ženský mozek si to rovnou propojuje s pocity, tudíž sex spojují většinou s láskou."

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články