Menu
Úvod  ›   › 

Nejnešťastnější dny v roce

Zapomeňte na pátek třináctého. Skutečné nebezpečí na vás číhá v úplně jiné dny. Čtěte, na jaké dny v roce byste si měli dávat pozor a proč.

Nejnešťastnějším dnem je pondělí sedmadvacátého, uvádí to výzkum největší britské pojišťovny, jehož výsledky zveřejnil mimo jiné i deník Guardian. Právě v pondělí se odehraje nejvíc nehod, neštěstí a podobně. Výzkum založený na přehledu hlášení o nehodách a pojistných událostech obecně tak vyvrací rozšířenou pověru, podle níž je nejnešťastnějším dnem pátek třináctého.

Pro vztahy a zamilované je potom kritickým dnem třicátý srpen. Tento den se odehraje nejvíc hádek a také se lidé nejčastěji rozcházejí. Podle psychologů je to tak proto, že tímto dnem pomyslně končí léto a s ním i mnoho prázdninových románků. Páry začnou, mnohdy poprvé, řešit, jak bude jejich vztah pokračovat dál a odehraje se spousta hádek, které vztah do budoucna negativně ovlivní.

Páry prý často zjistí, že se buď v průběhu prázdnin jeden druhém odcizili, nebo že se s tím druhým začali nudit. V neposlední řadě také sečtou náklady a zjistí, na kolik je dovolené, výlety a prázdninové radovánky vůbec přišly. To je častou příčinou depresí a hádek.

"I když je známé, že se lidé často obávají pátku třináctého, naše data tuto pověru jednoznačně vyvracejí," uvádí se ve zprávě britské pojišťovací společnosti. "Podle výzkumu se nejvíc neštěstí, nehod, havárií, požárů a podobně odehraje právě v pondělí sedmadvacátého."

Obecně je však nejproblematičtějším dnem týdne pondělí a podle statistik je také nejméně oblíbeným dnem. Výzkum, který provedli japonští vědci, například ukázal, že právě v pondělí ráno se odehraje nejvíc srdečních záchvatů a mrtvic. Podle lékařů také na pondělí ráno připadá největší počet úmrtí. Lékaři to vysvětlují tím, že lidé často o víkendu přepínají své síly; sportují, pracují na zahradách a podobně. Nadměrná zátěž se často projeví právě pondělním srdečním záchvatem. Navíc se v pondělí zvyšuje stres, kdy se po víkendu vrací zpátky do pracovního prostředí a k nedokončeným úkolům a povinnostem. Statistiky také ukazují, že z celého týdne mají lidé v pondělí nejvyšší krevní tlak.

Mimochodem v pondělí se také odehraje největší počet sebevražd a pokusů o ně. Psychologové předpokládají, že je to proto, že pondělím pomyslně začíná něco nového a pro lidi ve zdánlivě bezvýchodné situace je toto nové období silně depresivní.

Pokud je pondělí nejtěžším dnem z týdne, potom poslední pondělí v lednu je nejdepresivnějším dnem roku a leden obecně je nejdepresivnější měsíc. "V lednu je nejhorší počasí, je málo světla a navíc na lidi začínají doléhat dluhy, které si udělali přes Vánoce. Kromě toho často na konci ledna doléhá na člověka vědomí, že nedokáže dodržet předsevzetí, která si dal na začátku roku," uvádějí autoři výzkumu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články