Menu
Úvod  › 

11 věcí, které nevíte o líbání

Líbají se všichni bez rozdílu věku, pohlaví i postavení. I když je polibek zdánlivě obyčejnou věcí, tady je jedenáct skutečností, které o něm možná ještě neznáte.

1. Víte, že ve vašich ústech a na rtech je obrovské množství nervových zakončení, jejichž stimulace způsobuje erotické vzrušení? Právě proto je líbání nedostižnou předehrou před milováním.

2. Letmé polibky si nechte pro tetičky v důchodovém věku. Při pořádně vášnivém polibku se vám zvýší krevní tlak, zrychlí tep, srdce bije rychleji a stejně tak rychleji proudí i krev. To všechno potom vede k rychlejšímu dosažení orgasmu.

3. Výzkumy ukázaly, že muži při líbání otevírají ústa víc než ženy. Vědci se domnívají, že je tomu tak proto, že svým partnerkám předávají slinami testosteron, který zvyšuje libido. Nevědomě se tak snaží rozdmýchat ve své partnerce větší vášeň.

4. Podle antropologů se líbá devadesát procent lidí. To však rozhodně neznamená, že by pro všechny mělo líbání stejný význam. Například zatímco u některých afrických kmenů se běžně líbají příslušníci mužského pohlaví, u Evropanů by se na tento zvyk pohlíželo poněkud s nedůvěrou. V mnoha částech světa je běžnou formou pozdravu políbení na obě tváře, ale například eskymáci si při pozdravu třou nosy o sebe, což je jejich způsob polibku.

5. Při líbání se používá zejména sval jménem orbicularis oris, který zajišťuje také špulení rtů. Věda, která se zabývá líbáním, se jmenuje filematologie a světový den líbání připadá na pátý únor.

6. Během minutového polibku se spálí 26 kalorií.

7. Světový rekord v líbání drží nejdelším polibkem Američané Rich Langley a Louisa Almedovar, kteří se vydržel líbat třicet hodin a 59 minut.

8. Průměrně dvě třetiny lidí nakloní při polibku hlavu na pravou stranu. Vědci předpokládají, že se tato tendence vyvinula už v děloze před narozením.

9. Ve středověku byl polibek hříchem, za který jste mohli být potrestáni smrtí. I dnes považují některé africké kmeny líbání za nečistou praktiku.

10. Líbání prodlužuje délku života. Je sice pravda, že se při polibku mohou přenášet četné choroby, jako je například mononukleóza, chřipka a další, ale studie amerických vědců tvrdí, že muži, kteří se denně líbají se svou partnerkou, žijí až o pět let déle.

11. Nejvíc se lidé líbají v létě a nejmenší frekvenci polibků mají zimní měsíce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články