Menu
Úvod  › 

Exkurze do ženského mozku

Proč všechno pořád tak řeší? Jak to, že jí baví poslouchat ty nejapné romantické kecy? Proč se jí nikdy nezavděčíte? Nechte se pozvat na exkurzi do ženského mozku.

Nemáte někdy chuť konečně porozumět tomu, co se děje za její čelní kostí? Zjistit, jak to, že je jednu minutu sladká a příjemně naladěná a v té další létají vzduchem talíře? Jak to, že si pamatuje všechny detaily a hlouposti, které jste vy už dávno pustili z hlavy? A proč si proboha bere všechno tak osobně?

Zaměření na detaily

Uvědomte si konečně, že vaše partnerka zcela jistě postřehne a zanalyzuje i to nejmenší vaše gesto, protože důležité oblasti kortexu jsou u žen slabší. Také proto jí vaše mimoděk pronesená poznámka o vaší nové sekretářce neunikne a okamžitě jí vyhodnotí. Stejně tak ale tuto její schopnost můžete využít ve svůj prospěch a pokud si občas vzpomenete dát jí polibek na tvář, či jiné drobné gesto, započítá vám to k dobru.

Všechno si pamatuje

To je zkrátka vědecký fakt: ženy si všechno pamatují. Hippocampus zabírá u žen větší procento mozku než u mužů; čistě náhodou jde o oblast, kde se formují vzpomínky. Takže zatímco vy máte problém vzpomenout si, kde jste se vůbec potkali, ona vás na počkání zásobí detaily ohledně toho, co jste měli na sobě, jak probíhal první telefonát a co jste večeřeli na prvním rande.

Uklidňuje vášně

Mnohem lépe než vy zvládá agresivní impulsy. Odborníci z University of Pennsylvania měřili velikost orbitofrontálního kortexu, oblasti mozku odpovědné za regulování emocí. Pak ji porovnali s velikostí amygdaly, která stojí za vytvářením emočních reakcí. Zjistili, že u žen je tento poměr mnohem větší než u mužů. To je také pravděpodobně příčinou, proč ženy lépe než muži zvládají agresi a reagují na ni klidněji. Pokud tedy například někdo utrousí posměšnou poznámku na vaší adresu, zareaguje jako první vaše amygdala. Ta je však velmi primitivní a starou strukturou lidského mozku a vydává okamžitě pokyn: "zabij toho parchanta!" U žen však převažuje kortex, pro který je typičtější reakce: "Jen klid! Jsou kolem ostatní lidi!"

Romantické naladění

Ženy excelují ve verbální oblasti a proto také nemají problémy s nalezením vhodných slov. Ženský mozek má totiž větší řečové centrum než mužský. Odborníci z McMaster University zjistili, že ženský mozek má větší hustotu neuronů ve spánkové oblasti kortexu, což je část spojená s tvorbou řeči a jejím porozuměním. To také vysvětluje, proč ženy kladou na řeč tak velký důraz a mají takovou slabost pro romantická vyznání.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)

Související články