Menu

Vánoce a nový rok

Vánoce patří mezi nejkrásnější křesťanské svátky, jejichž základním posláním je připomenout si narození Ježíše Krista. Pro celé rodiny vánoční svátky přinášejí nezapomenutelné chvíle, které v sobě nesou mnoho impulsů od společně strávených chvil, přes povídání, láskyplná objetí a pocit štěstí, který je neopouští po celé toto období. Pojďme společně nahlédnout do světa Vánoc.

Narození Ježíšovo

Vánoce a jejich stanovení vychází z biblického příběhu o narození Ježíše Krista v Betlémě. Úchvatný příběh vypráví o strastiplné cestě matky Ježíšově Marii a otci Josefovi, kteří se na příkaz císaře Augusta i přes Mariino těhotenství vydají do Betléma, kde nenajdou nocleh jinde než ve chlévě, v němž Marie porodí syna Ježíše Krista.

Celý příběh je umocněn pastýři, kterým se zjeví anděl Páně a řekne jim: „Dnes se Vám narodil Spasitel“. Pastýři se vydají zpět do Betléma a naleznou děťátko v plenkách spící v jeslích. Všem pak vypráví o zjevení a poselství, které jim bylo vypovězeno.

Den Vánoc – Boží hod vánoční

Vánoce jsou svátky, kterým předchází Advent a Štědrý den. Za jejich počátek tak považujeme 25. prosinec. Důvodů pro stanovení tohoto data bylo hned několik, ale nejpravděpodobnější se jeví židovský předpoklad, který vychází ze smrti Ježíše Krista (25. březen). Když k datu smrti Ježíšově přičteme 9 měsíců, pak dojdeme k 25. prosinci a dle židovských tradic je znakem dokonalého života celistvý počet prožitých let, které začínají početím.

Vánoční svátky

Vánoce však datem 25. prosince pouze začínají, celé svátky trvají až do počátku ledna. V dnešním světě jsou spojovány s tzv. vánočními prázdninami dětí, do tohoto období náleží ve větší části světa i oslava Nového roku, přičemž velmi často je konec vánočního období spojován s datem 6. ledna a příchodem Tří králů. 

Vánoční zvyky

Obyčejů spojených s Vánoci se v průběhu mnoha let objevilo velmi mnoho, proto z nich vyberme ty nejzajímavější:

  • Koledy - Vánoční lidové písně, které se zpívají během celých Vánoc a velmi často v sobě přinášejí určitá poselství.
  • Vánoční stromek - Smrk, borovice nebo jedle umocňují kouzlo a atmosféru Vánoc. Vůně jehličí spolu se světýlky, které osvětlují pokoj i dárečky vždy vykouzlí na rtech dětí úsměvy a nadšení.
  • Jesličky (stavba betlému) - Na Vánoce se velmi často vyhotovují betlémy (jesličky). Ty vyobrazují zrození Ježíše Krista a jsou doplňovány mnoha legendárními motivy.
  • Betlémské světlo - Jednou z nejmladších tradic je rozvoz betlémského světla. To k nám přivážejí naši brněnští skauti z Vídně, kde je jim předáno třetí adventní neděli. Betlémské světlo je následně k dispozici v kostelích i na adventních trzích po celé ČR.
  • Vánoční dárky - Na první pohled vypadá obdarovávání jako zvyk novodobý, ale není tomu tak. První zmínky o předávání dárků se objevují už ve starověkém Římě.

Vánoce jsou nejkrásnějším období roku, tak je oslavme vždy se svými rodinami a blízkými a nezapomínejme na jejich vznik, tradice a smysl.

Inspirace na vánoční dárky na poslední chvíli bez stresu

Zbývá pár dní nebo dokonce hodin do Štědrého dne a vy začínáte řešit vánoční nákupy až teď. Přesto je stále možné sehnat dárky, které se vejdou do vašeho rozpočtu a stihnout to včas. Přečtěte si následující rady, vezměte s sebou seznam a vyrazte do obchodu.

Skvělé recepty na chutné vánoční pochoutky

Vánoce se kvapem blíží a všichni chystají, uklízejí, pečou, nakupují. V každé domácnosti to začíná hezky vonět jehličím a cukrovím. Vy určitě nejste výjimkou. Během svátků se navštěvujeme s rodinkou, přáteli a užíváme si čas volna, který si zpříjemňujeme dobrým jídlem a pitím. Máte už připraveno několik receptů na vánoční pohoštění? Až hosté zaklepou na dveře, buďte připravení a nenechte se zaskočit. Přinášíme vám pár zajímavých receptů na jídla, která se mohou objevit i u vás na stole.

Jak vykouzlit vánoční atmosféru v dětském pokoji?

Zpříjemněte dětem čekání na Ježíška a vyzdobte spolu s nimi dětský pokoj. Nechejte místnost prostoupit vánoční atmosférou. Máme pro vás několik tipů! Čtěte dál.

Jak zazářit na vánočním večírku? 5 trendů, které vám budou slušet!

Vánoční sezóna je v plném proudu a určitě vás čeká nejeden vánoční večírek, na kterém chcete zazářit. A není tak těžké stát se jasnou hvězdou večera ? stačí se inspirovat nejžhavějšími trendy!

7 tipů, jak si zjednodušit předvánoční úklid

Nenechte si pokazit atmosféru nervozitou z předvánočního úklidu! Tyto tipy vám ušetří nejen práci, ale i zbytečný stres.

Tipy na vánoční cukroví

Pokud je kuchyně provoněná po pečení vánočního cukroví a Vánoční svátky pomalu klepou na dveře, je ten správný čas na přípravu nepečeného cukroví. To totiž nepotřebuje čas na proležení a konzumuje se čerstvé. Velice oblíbená jsou vosí hnízda. Jejich příprava není příliš složitá, takže hospodyňkám mohou pomáhat i děti.

Chcete na Vánoce překvapit? Darujte blízkým nezapomenutelný zážitek!

Vánoce se kvapem blíží a s nimi i povinnost zamyslet se nad vhodnými dárky pro naše blízké. Každý z nás chce lidem, na kterých mu záleží, udělat co možná největší radost. Ne všichni ale máme tak bujnou fantazii a naše studnice nápadů tak jednoho dne jednoduše vyschne. Co teď? Jestliže si chcete užívat vánoční svátky v klidu bez nutnosti pobíhat po obchodech plných lidí, pak se nad dárky pro vaše milované zamyslete už teď a buďte tak před letošními svátky o krok napřed!

Test: Znáte vánoční koledy?

Tichá noc, Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma.... Dokážete si zazpívat nejznámější koledy, nebo se v této oblasti naprosto ztrácíte? Otestujte se.

Test: Kolik toho víte o Vánocích?

Jaké dárky přinesli Ježíškovi Tři králové? Kde se nachází Vánoční ostrov? Nebo kdy byla natočena Láska nebeská? Vyzkoušejte si své znalosti na testu vánoční všehochuti.

6 top důvodů, proč nesnášet Vánoce

Zatímco se všichni rozplývají nad kouzelnou atmosférou, cpou do oken červeno-zelené dekorace a nakupují hromady dárků, vy byste nejradši Vánoce z kalendáře úplně vymazali. Tady je osm top důvodů, proč vánoční svátky nesnášet.

Jak přežít Vánoce s rodinou
Příliš mnoho vánočních dárků? Kazíte své děti!
Test: Znáte vánoční hity?
Zdravotní rizika Vánoc: Kocovina i otrava z jídla
Po Vánocích budete špeky shazovat tři měsíce
Tipy na Vánoce za pár korun
Jak přežít last-minute vánoční nákupy a nezešílet
Existuje Ježíšek? Otázky, které o Vánocích určitě zazní
Jak se nezbláznit během příprav na Vánoce
Jak nepřibrat o Vánocích
Jak si ulehčit nákup vánočních dárků?
10 věcí, které nejspíš o Vánocích nevíte
10 skutečně divných vánočních zvyků
7 strategií, jak se vyhnout vánočnímu přejídání
12 věcí, které mohou být matkám o Vánocích ukradené
Skřípnutá oční víčka, aneb nejbizarnější vánoční úrazy
Test: Vánoční jídla ve světě
Vánoční test: Kdo nosí dárky ve světě?
Jak nepřibrat o Vánocích
Jak se vyhnout kocovině: Tipy pro vánoční party
5 žhavých tipů na vánoční dárky pro děti
Hit letošních Vánoc: Tričko od Armaniho
5 tipů, kde strávit Vánoce
Vánoční inspirace: Dárky, které muži chtějí
Vánoční inspirace: Dárky, které potěší ženy
5 vánočních dárků na poslední chvíli
Tipy na vánoční dárky pro ni
Murphyho vánoční zákony pro muže
Murphyho vánoční zákony pro ženy
Top vánoční dárky pro děti roku 2011
Test: Jak prožíváte Vánoce?
Test: Znáte světové vánoční tradice?
Jednoduché vánoční dekorace za pár korun
Vánoční trhy, které musíte vidět
Vánoční stromek ohrožuje zdraví vašich dětí
Nejlepší tipy: Jak udělat dětem levné Vánoce
Nejhorší vánoční dárky pro něj
Originální vánoční dárky pro ni
Originální vánoční dárky pro něho
10 tipů pro lepší vánoční fotografie
Příprava Vánoc den po dni
Test: Co jí máte koupit k Vánocům?
Test: Co mu máte koupit k Vánocům?
Test: Znáte vánoční zvyky?
Test: Kolik toho víte o Vánocích?
Příběh vánočního dojáku: Do They Know It´s Christmas
Nejlepší recepty z vánočních trhů
20 tipů na snadné vánoční dekorace
Jak si pořídit nejlepší vánoční fotky
Tipy na vánoční dárky
Nákup vánočních dárků: Šetřící tipy
13 tipů, jak ušetřit o Vánocích
Nejhorší vánoční dárky pro něj
Nejhorší vánoční dárky pro ni
Jak přežít vánoční večírek?
Jednoduché a působivé triky na vánoční dekorace
Vánoční test: Znáte filmové pohádky?
Vánoční test: Znáte české filmové komedie?
Nejlepší tipy, jak přežít stres o Vánocích