Menu
Úvod  ›   › 

Jak přežít Vánoce s rodinou

Vánoce jsou náročné samy o sobě, ale vánoční svátky s rodinou a příbuznými ? to je ještě úplně jiná liga. Víme, jak přežít a dokonce si i částečně užít Vánoce, když je musíte trávit ve společnosti četných příbuzných.

Vánoce dávají zabrat i lidem, kteří je tráví pouze v kruhu nejužší rodiny a svých nejbližších. Pokud máte ale tu smůlu, že slavíte vánoční svátky obklopeni množstvím příbuzných, jejich potomků a dalších příbuzných, je potřeba vybudovat si spolehlivou strategii, která vám zaručí, že na Nový rok ráno nebudete na izolaci v Bohnicích. Zkuste následující tipy:

1. Vyhýbejte se opilým příbuzným.

Chcete oddálit okamžik, kdy skončíte buď ve svěrací kazajce, nebo ve vězení za fyzické napadení? Nebo se mu přímo vyhnout? Potom se snažte pohybovat se celý večer v jiné části domu než opilý strýček Franta, který do sebe láme už druhou láhev vína a pošestnácté za poslední hodinu opakuje vtip, který nebyl vtipný, ani když ho říkal poprvé. Navíc to vypadá, že jeho monolog nebezpečně spěje k oblasti politiky, čímž zhasne veškerá konverzace po zbytek večera. Jakmile vyšplhá na křeslo, aby mohl lépe bavit společnost, je čas zahájit útěk nejen do jiné místnosti, ale ideálně do jiného domu.

2. Čas s dospělými.

Jistě, dětičky jsou požehnáním, ale v rámci zachování vašeho duševního zdraví si naordinujte b průběhu večera několik časových úseků (ideálně by měly trvat déle než pět minut), které strávíte pouze v dospělé společnosti. Slibte sami sobě, že během této doby budete okatě ignorovat jekot, který se ozývá z koupelny, zvuk rozbíjejícího se nádobí a tříštícího skla.

3. Počítejte do deseti.

Není možné, aby se ve vaší rozvětvené rodině nenašel nikdo, kdo vás nerozpaluje doběla a s radostí byste mu nedali pěstí mezi oči. Dřív, než ho odkážete do patřičných míst (a budete to mít na talíři dalších šest let), počítejte pomalu do deseti. Schválně, jaké součtu ve finále dosáhnete!

4. Nemluvte, jen jezte.

Jídlo v kombinaci s alkoholem vás velmi příjemně otupí. Využijte toho a místo toho, abyste se pouštěli do zbytečného tlachání, u kterého je velmi pravděpodobné, že skončí obrovskou hádkou, raději jezte. Když budete mít plnou pusu, hrozí mnohem menší nebezpečí, že někoho pošlete do háje.

5. Obsaďte koupelnu.

Když je nejhůř a situace spěje do krizového stádia, zavřete se v koupelně nebo na toaletě. Tam si můžete užít chvilku klidu a načerpat energii, zatímco k vám doléhá rozjařený povyk, když si tetička Jituš vylila do klína červený svařák.

6. Vděčnost z dárků.

Klidně si to nacvičte i předem, ale je podstatné, abyste se rozkoktali radostí nad každým dárkem, který ponese vaši jmenovku. Pokud byste zvládli i zvlhnutí očí, můžete se počítat mezi mistry.

7. Neočekávejte zázraky.

Vánoce v širokém kruhu příbuzných jsou pouze Vánocemi v širokém kruhu příbuzných. Nic víc, nic míň. Neočekávejte od nich žádné zázraky a nebude zklamáni. Vytyčte si jednoduché a splnitelné cíle, jako je například přežití, a zachráníte si tak duševní zdraví.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak přežít last-minute vánoční nákupy a nezešílet
Tipy na Vánoce za pár korun
Zdravotní rizika Vánoc: Kocovina i otrava z jídla
Po Vánocích budete špeky shazovat tři měsíce
Test: Znáte vánoční hity?
Příliš mnoho vánočních dárků? Kazíte své děti!