Menu
Úvod  ›   ›   › 

Zdravotní rizika Vánoc: Kocovina i otrava z jídla

Těšíte se na to, až si zítra konečně sednete a budete se užívat klidných Vánoc? V tom případě nejspíš netušíte, co všechno vám o svátcích hrozí. Následující zdravotní rizika jsou pro Vánoce typické.

Vánoce jsou sice bezpochyby úchvatné, ale zároveň stojí na žebříčku zdravotních rizik hodně vysoko. V první řadě je to stres, který je s přípravou největších svátků v roce spojený. A můžete si klidně říkat, že vy jste nad obecné šílenství povzneseni, stejně jsou Vánoce podle odborníků jsou z nejvíc stresujících událostí roku. Studené počasí a nízké teploty (pokud se jich tedy na Vánoce náhodou dočkáte) zase nahrávají srdečním záchvatům a nejrůznějším infekcím dýchacích cest. Vítejte na přehlídce rizik, která o Vánocích ohrožují vaše zdraví:

1. Domácí nehody

Je to neuvěřitelné, ale jen v Evropě skončí o Vánocích každý rok na pohotovosti kolem osmdesáti tisíc lidí. Mezi typické úrazy Štědrého dne patří řezné rány utrpěné při přípravě slavnostní večeře nebo otevírání dárků a úrazy způsobené elektrickým proudem, k nimž dojde při instalaci vánočních dekorací a světélek.

2. Domácí požáry

Hořící adventní věnce, stromky i nábytek od svíčky ponechané bez dozoru jsou typickými událostmi vánočního období. I když podle hasičů požárů vánočních stromků ubývá, protože lidé nahrazují klasické svíčky a prskavky elektrickými, o to víc se množí požáry způsobené adventními věnci a svíčkami umístěnými v nevyhovujících svícnech.

3. Nachlazení

Stres, alkohol a ponocování jsou ideální kombinací, která nahrává virům, a způsobí, že půlku Vánoc proležíte v posteli. Vzhledem k tomu, že se vám o Vánocích jen těžko podaří vyhnout místům s velkou koncentrací lidí, snažte se alespoň co nejčastěji si mýt ruce a omezit sahání rukama na obličej.

4. Astma

Věděli jste, že v Evropě dostane každých deset sekund někdo astmatický záchvat? A vánoční svátky jsou z hlediska astmatických záchvatů přímo ideální, protože se v nich nachází množství spouštěčů: chladné počasí, stres, kouř ze svíček i vonných františků, vonné svíčky. Vánoce jsou zkrátka pro astmatiky skutečným peklem.

5. Srdeční záchvaty

Jakmile poklesne teplota kolem jednoho stupně, nastává rizikové období pro všechny s kardiovaskulárními problémy. Právě chladné počasí totiž zvyšuje pravděpodobnost, že vás postihne srdeční záchvat. S nízkou teplotou se totiž krevní cévy zúží a srdce musí vynaložit větší námahu, aby udržovalo krevní oběh.

6. Otrava jídlem

Počet otrav jídlem o Vánocích dramaticky stoupá, protože lidé vaří jídla, která normálně nepřipravují - a navíc pro spoustu lidí. Uvědomte si, že syrové maso by mělo být umístěno vždy ve spodních poličkách ledničky a stranou od ostatního jídla, aby se případné bakterie z něj nepřenesly na další potraviny.

7. Kocovina

Vánoční svátky a Silvestr (včetně období mezi nimi) jsou z hlediska konzumace alkoholu mimořádně náročné. Vánoční večírky, příbuzenské návštěvy jsou ideální živnou půdou pro intenzivní kocovinu. Zkuste se vyhýbat pití tmavého alkoholu (jako je například fernet, whisky, červené víno apod.). Ty totiž obsahují kongenery a právě ty mohou za vaši kocovinu. Po pití bezbarvých druhů alkoholu (vodka, gin...) vám bude o něco lépe.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články