Menu
Úvod  ›   › 

Existuje Ježíšek? Otázky, které o Vánocích určitě zazní

Jakmile vaše děti začnou mluvit, pravidelně vás před Vánoci začnou bombardovat klasickou sadou otázek: Existuje Ježíšek? A kde bere stromky? A jak unese všechny dárky? Víme, jak na ně odpovědět.

Každý rok je to stejné. Děláte všechno možné i nemožné pro to, abyste dětem přichystali poetické Vánoce a uchovali jejich víru v Ježíška co nejdéle. A do toho čelíte palbě dětských otázek: Existuje vůbec Ježíšek? A kde bere stromeček? Jak je možné, že všechny ty dárky stihne roznést a kde je vůbec převáží?

Počítejte s tím, že první snaha o zpochybnění Ježíška se objeví nejspíš kolem šesti let. Od té doby začnou všetečné otázky nabývat na intenzitě a razantnosti. Je to spojeno s ukončením určité etapy nevinnosti a naivity. Dítě, které začne chodit do školy, se nutně setkává se zpochybňováním klasické vánoční poetiky a Ježíška ze strany spolužáků, ale i starších kamarádů. Na druhou stranu má Ježíšek a poetika Vánoc pro děti obrovský význam a i když na jednu stranu chtějí vědět pravdu, na druhou stranu doufají, že je ubezpečíte, že Ježíšek existuje. Jak tedy říct dítěti pravdu o Vánocích?

Nejtěžší na celé záležitosti je poznat, jestli je ten správný čas, kdy už byste měli dítěti prozradit, jak to ve skutečnosti s těmi vánočními dárky je. Opatrně a nenápadně zjistěte, proč se vlastně ptá a odkud pramení jeho pochybnosti. Zaslechlo něco od spolužáků? Nedává mu příběh o Ježíškovi smysl a připadá mu nepravděpodobný? Nebo jen například slyšelo v televizní reklamě, že se kupují vánoční dárky? Pokud jsou jeho pochybnosti ohledně Ježíška výsledkem jeho kritického myšlení, které k dětem ve školním věku patří, nemá smysl ho zbytečně dál klamat, protože jeho pochybnosti budou zcela přirozeně postupem času stále větší. Na druhou stranu, pokud se zeptá čistě ze zvědavosti, protože někde něco zaslechlo, je zbytečné prozrazovat mu pravý stav věcí a okrádat ho tak o poetiku Vánoc.

Zeptejte se svých dětí, čemu věří a ony a jak si myslí, že to ve skutečnosti je. Obvykle vám to napoví, kterým směrem se ubírat. Nezapomeňte, že otázka, jestli existuje Ježíšek, ještě nic nevypovídá o tom, jestli už je dítě emocionálně zralé na to, aby se dozvědělo pravdu. Možná zjistíte, že vaše dítě začíná jemně pochybovat, nicméně ve skutečnosti stále na Ježíška věří a vlastně o žádnou pravdu nestojí.

Pokud seznáte, že byste svému dítěti pravdu o Vánocích skutečně měli sdělit, udělejte to, pokud možno citlivě a pozvolna. Můžete si například popovídat o příběhu Ježíšova narození (jestliže nejste věřící, klidně to podejte jako legendu nebo určitý druh pohádky) a o tom, že na jeho počest si lidé mezi sebou dávají dárky. Ale také nezapomeňte zdůraznit význam dalších vánočních symbolů. Zkrátka se snažte, aby děti nepřišly naráz o veškerou vánoční poetiku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Vánoce