Menu
Úvod  ›   › 

Jak se vyhnout kocovině: Tipy pro vánoční party

Vánoční čas není jen ve znamení poetických příprav, ale také bezuzdných mejdanů, firemních party a večírků. Jak přežít, aniž byste strávili Vánoce s hlavou pod polštářem?

Předvánoční období je nepřetržitým řetězem oslav, mejdanů a party. Ať už je navštěvujete dobrovolně a s radostí, nebo jsou pro vás společenskou povinností, jejich nepříjemným důsledkem je kocovina, kdy se vám za čelní kostí usadí hejno permoníků s pekelně ostrými kladívky a krumpáči. Dá se ohromující kocovině nějakým způsobem vyhnout?

Před pařbou se najezte

Dřív, než si dáte první drink, pamatujte na to, že byste si měli dát něco pořádného k jídlu. Plný žaludek zpomaluje vstřebávání alkoholu do krve. To neznamená, že byste se neopili, jen vám to bude poněkud déle trvat. A právě kvalitní jídlo, které si dáte před pařbou (doporučují se například těstoviny, nebo banány, které obsahují spoustu minerálů), působí i jako prevence před kocovinou zkaženým žaludkem.

Vyhýbejte se tmavým drinkům

Věděli jste, že ty drinky, které mají tmavou barvu, vaši kocovinu výrazně zhorší? Týká se to například červeného vína, nebo tmavého tvrdého alkoholu, jako je například whisky a brandy. Jestliže nechcete druhý den po mejdanu lézt po čtyřech, raději se věnujte drinkům se světlou a čirou barvou, jako například bílé víno, vodka, bílý rum, nebo gin. Tmavé alkoholické nápoje totiž obsahují větší koncentraci "kongenerů", tedy chemikálií, které dodávají tmavému alkoholu barvu, ale také mají toxický vliv na organismus.

Nemixujte

Pamatujete si na heslo, které razili už vaši pubertální kamarádi? Že totiž musíte pít nejdřív pivo, poté víno a teprve poté tvrdý alkohol, a kocovina se vám vyhne? Podle vědců je to nesmyl a mixování různých druhů alkoholu samo o sobě vaši kocovinu nezhorší. Důvod, proč se vám nevyplatí kombinovat v rámci jednoho večera více druhů alkoholu, je v tom, že v takovém případě vypijete alkoholu větší množství, což už na vaši kocovinu vliv mít bude.

Voda a vzduch

Je to klasický trik, který funguje a vyzkoušely ho už generace před vámi: dejte si mezi každým alkoholickým drinkem jednu sklenici vody a druhý den ráno se budete cítit mnohem lépe. Kocovina je totiž z valné části zapříčiněna a zhoršena dehydratací a pitný režim v průběhu pařby vám pomůže dehydrataci předejít. Místo toho, abyste si brali domů taxíka, raději se projděte. Tím povzbudíte svůj metabolismus s k rychlejšímu odbourání alkoholu, což opět oceníte druhý den ráno.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co musíte vědět o alkoholu
Test: Pijete už příliš?
Test: Vyznáte se v alkoholu?
Lidé, kteří na vysoké hodně pili, jsou šťastnější
6 signálů, že máte problémy s nárazovým pitím
8 důvodů, proč pít pivo