Menu
Úvod  ›   › 

10 tipů pro lepší vánoční fotografie

Vypadají vaše vánoční fotky každý rok stejně? Nabízíme vám celou desítku profesionálních fotografických tipů, díky kterým si pořídíte do svého rodinného alba skutečné skvosty

1. Nepodceňujte přípravu.

Ujistěte se, že máte všechno předem dostatečně připravené. Zejména pokud jedete na Vánoce mimo domov, zkontrolujte si dvakrát fotografické vybavení, nabité baterky a podobně. Stejně tak nepodceňte ani rekvizity. Zamyslete se nad tím, jak chcete například vyfotit své děti a co by jim slušelo. Můžete si tak připravit například vánoční dekorace, ozdoby, řetězy, santaklausovskou čepici a podobně. Bude vám stačit světlo, které je v místnosti, nebo si raději opatříte (přivezete) ještě přídavný zdroj světla?

2. White Balance.

Jestliže míníte dělat zimní fotky v zasněžené krajině, měli byste se rychle seznámit s funkcí fotoaparátu, která se nazývá White Balance. Najdete ji pod zkratkou WB, v případě, že vám fotoaparát umožňuje přepnout do manuálního režimu. S její pomocí potom docílíte, že sníh na vašich fotografiích bude skutečně bílý a nikoli modrý nebo oranžový.

3. Udělejte si plán.

Ujasněte si, co všechno chcete zachytit a napište si pro sebe seznam situací, které byste rádi měli na fotkách. Usnadní vám to organizace celého dne a hlavně si potom nebudete vyčítat, že jste na něco zapomněli. Mezi vděčná vánoční témata rodinných fotografů patří příprava jídla, věšení dekorací, rodina sedící kolem stolu, děti rozbalující dárky a samozřejmě rodina u stromečku.

4. Předtím a potom

Jestliže budete fotit na firemní vánoční party, pojměte to tentokrát vtipně. Vyfoťte své kolegy na začátku večírku a na jeho konci. Fotografie potom dejte vedle sebe a nazvěte je předtím a potom. Zejména pokud se vám podaří naaranžovat lidi do podobných póz, úspěch je zaručen.

5. Časové série

Zkuste pojmout vánoční fotografování poněkud netradičně a vyfoťte série fotografií v jednotlivých časových úsecích během dne. Například každou hodinu udělejte snímek každého člena rodiny. Vznikne tak zajímavá kolekce fotek.

6. Najděte si nejzajímavější bod

Všechny vaše snímky by měly mít nějaký stěžejní bod, který přitáhne pozornost pozorovatele. Problémem Vánoc je to, že je všude spousta lidí, barev, dekorací, jídla a tak dále. Fotograf má potom často problém s tím, aby si vybral jednu věc a snaží se jich zachytit co nejvíce. Výsledkem jsou nezajímavé přeplácané fotky. Raději si vyberte jen jednu věc a tu se snažte zachytit nezvyklým způsobem.

7. Otevírání dárků foťte na sekvenci.

Nebojte se zapnout na rozbalování dárků sekvenční snímání fotek. Jde o nejzásadnější okamžik celého dne, takže jej snímejte sekundu po sekundě. Sekvenční snímání vám umožní zachytit všechny emoce, výrazy obličeje a nadšení. Vyplatí se vám to zejména, pokud máte v rodině děti.

8. Vyplňte fotku.

Jednou z nejčastějších chyb, kterých se fotografové při focení vánočních fotek dopouští, jsou snímky, kde jsou lidé zabíraní zdálky, sedí někde v rohu pokoje a kolem nich je spousta místa. Snažte se vyplnit svůj snímek co nejsmysluplněji a nebojte se použít zoom.

9. Rozptylte blesk.

Dalším častým problémem jsou snímky, kdy lidé vypadají jako kombinace králíka a zombie. Blesk namířený přímo na ně jim totiž "vypálí" obličej, oči zůstanou červené a za snímanými objekty jsou tvrdé stíny. Pokud máte externí blesk, miřte do vedle snímaného člověka, do stropu, nebo použijte difuzér.

10. Dělejte detaily.

Oprostěte se od nesmyslného pocitu, že musíte na fotografii zachytit úplně všechno. Detaily obličejů a předmětů bývají zpravidla mnohem zajímavější a poskytnou vám mnohem lepší představu o atmosféře než fotky přecpané množstvím objektů a děje.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejhorší vánoční dárky pro ni
40 tipů na nejlevnější dárky
Test: Co jí máte koupit k Vánocům?