Menu
Úvod  ›   › 

Po Vánocích budete špeky shazovat tři měsíce

Cukroví, majonézový salát, smažené řízky, chlebíčky. Pokud se budete chtít zbavit nadbytečných kil, která přiberete o svátcích, počítejte s tím, že budete shazovat tři měsíce.

Tuhle si dáte kousek lineckého, tamhle obložený chlebíček. Možná se utěšujete tím, že si jen tak zobnete, možná už se ani nesnažíte si nic nalhávat a vrháte se do gurmánských orgií po hlavě. Ať už volíte jakýkoli přístup, nic to nemění na skutečnosti, že Vánoce a Silvestr jsou nejkaloričtější záležitostí celého roku. Podle studie zveřejněné na serveru MSN zkonzumuje průměrný Evropan při štědrovečerní večeři 2 300 kalorií - a to je řeč pouze o večeři. Přitom už to představuje 115% doporučené denního kalorického příjmu pro ženy a 92% pro muže. Připočtěte k tomu ještě oříšky, čokoládu, alkohol a cukroví, které si přinesete k televizi po večeři. A tak to bude pokračovat den po dni až do Nového roku, kdy se neochotně odvalíte do práce, abyste zjistili, že vás tlačí všechny kalhoty, které jste ještě před svátky bez problémů dopnuli.

Průzkumy mezi několika tisíci respondenty ukázaly, že s přebytečnými kilogramy se po skončení vánočních svátků potýkají tři čtvrtiny lidí, kteří si stěžují na to, že objem jejich pasu se výrazně zvětšil. A průměrná doba, kterou budete po Vánocích potřebovat k tomu, abyste se vrátili ke své původní "předvánoční" postavě, tři měsíce.

Přitom udržení postavy i v průběhu Vánoc není, podle odborníků na výživu, nijak složité. V první řadě byste se měli vyhnout impulsovitému přejídání, k němuž přeplněné stoly svádí. Místo toho se snažte jíst pomalu a vychutnávat si každé sousto. Nemusíte se nutně ničeho vzdávat, ale uvědomte si to, co jíte a užívejte si své jídlo. Dáte tak svému mozku šanci, aby do něj dopustoval signál, že jste už sytí. Ve výsledku toho sníte mnohem méně a přitom budete mít pocit plnosti. A rozhodně tak dosáhnete mnohem lepšího výsledku, než když se budete pár dní přecpávat a pak budete zoufale hladovět, čímž si velmi pravděpodobně vysloužíte jen jojo efekt. Klíčem k štíhlé postavě i o Vánocích je tedy pomalé vychutnávání jídla.

Vezměte si na svou stranu i pohyb. Například průměrný člověk spálí čtyři sta kalorií za den, když udělá deset tisíc kroků (což je například jeden talířek cukroví). Jenže napadlo vás někdy, že při sedavém způsobu života (například při kancelářské práci) uděláte za den méně než tři tisíce kroků? Pořiďte si krokometr a dávejte si pozor na to, abyste denně dosáhli minimálně deseti tisíc kroků.

Sváteční sezóna na konci roku přímo vybízí k tomu, abyste spálili přebytečné kalorie tnacem. Za hodinu a půl rychlého tance (například disco, nebo latina) spálíte přibližně 450 kalorií a obrovskou výhodou je, že se do něj nebudete muset nutit tolik, jako do cvičení v přeplněné posilovně. A ještě malý bonus; běháním po slevách a lovením nejlevnějších nákupů spálíte přibližně 180 kalorií.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Vánoce