Menu
Úvod  ›   › 

Skřípnutá oční víčka, aneb nejbizarnější vánoční úrazy

Oční víčka skřípnutá do zipů nového oblečení, či úlomky vánočních ozdob zapíchané v očních bulvách. Seznamte se s nejbizarnějšími úrazy, které lékaři pravidelně řeší o Vánocích.

Máte Vánoce zafixované jako svátky klidu a pohody? Pokud byste pracovali jako lékař na pohotovosti, zřejmě byste velmi rychle změnili názor. Podle statistik vyhledá přímo na štědrý den se zdravotním problémem souvisejícím s Vánoci, víc než sto tisíc lidí.

Napadlo vás například, že první místo na žebříčku nejbizarnějších vánočních úrazů obsadila zranění, kteří si opilí lidé způsobí při porcování krocana (tady je samozřejmě patrný vliv angloamerické kultury)? Druhé v pořadí se umístily nevhodně vystřelené zátky od šampaňského.

Velmi časté jsou ale podle statistik i popáleniny způsobené hořícím stromkem, nebo úlomky vánočních ozdob zapíchané do očí (poté, co jste upadli na ozdobený stromeček). Dokumentovány jsou však i případy očních víček skřípnutých do zipu nového oblečení, které našel postižený pod stromečkem. Poměrně čelní místo v lékařských vánočních statistikách zaujímá i dušení se štědrovečerní večeří (to se významně častěji děje starším lidem). Mladší ročníky zase uhánějí na pohotovost se zraněním očí, způsobeným větvičkami poté, co se sápali pod vánoční stromek pro dárky.

Ostatně úrazy očí jsou nejčastějším typem zranění i u dětí, které se obvykle zraní při zkoušení nové hračky. Kromě toho dětem lékaři často loví z očí třpytky z vánočních ozdob a dekorací. Několik dětí je každoročně ošetřeno poté, co zkonzumují bobule jedovatého jmelí. U žen jednoznačně vedou popáleniny, které si způsobily při přípravě štědrovečerní večeře. Nadměrná konzumace alkoholu u štědrovečerní večeře potom stojí za většinou pádů ze schodů, které se také umisťují na čelním místě vánočních statistik. A mimochodem; ve Spojených státech se údajně každý rok zraní víc než tisícovka lidí při zdobení vánočního stromečku. Stejný počet lidí ošetří každoročně kvůli zranění, která si způsobili při instalování vánočních dekorací.

Odborníci tvrdí, že na zvýšeném množství úrazů, ke kterým o Vánocích dochází, má na svědomí stres, spěch, velké množství lidí v domácnosti a všeobecný chaos. Právě proto je, podle nich, potřeba v tento den věnovat mimořádnou pozornost bezpečí dětí a starých lidí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 nejpříšernějších zvuků
20 nejotravnějších písní v historii
7 nejbizarnějších plastických operací
75 nejotravnějších věcí na světě
10 nejbizarnějších afrodisiak z celého světa
Nejpitomější upozornění na výrobcích