Menu
Úvod  ›   › 

Nejlepší tipy, jak přežít stres o Vánocích

Ať už je milujete nebo nenávidíte, Vánoce jsou spolehlivým zdrojem stresu. Ty letošní můžete díky několika jednoduchým tipům zvládnout s přehledem.

Vánoce patří podle psychologů k nejvíc stresujícím událostem roku. Kupování dárků, utrácení peněz, časový tlak a očekávání vašeho okolí, představuje pro nervový systém většiny žen značnou zátěž. Přinášíme vám praktického průvodce, který vám pomůže vánoční stres redukovat.

Základem úspěchu je soustředit se sama na sebe. Nenechte se vystresovat a ovlivnit vánočním tlakem, který na vás vyvíjí média, reklamy, obchodní domy, rodina či sousedé. Vaše Vánoce budou přesně takové, jaké si je rozhodnete udělat. Nestresujte se tím, že sousedka odnaproti má už celý dům přepychově vánočně nazdobený. Nenechte se rozhodit řečmi vaší matky o tom, že správná hospodyně si své cukroví vždy peče a nikdy se neuchýlí ke kupovanému. V klidu vyslechněte kolegyni, která má už všechny vánoční dárky nakoupené od konce září. Vánoce jsou časem vyhrazeným výhradně pro vás a vaše blízké a jen vy rozhodujete o tom, jak je strávíte a co pro ně hodláte udělat (potažmo obětovat). To, jak svátky pojmou ostatní, je jen jejich věc a vy se tím nemusíte vůbec trápit.

Dejte si čas

Vánoce netrvají jen jeden den a nemusíte všechno stihnout za čtyřiadvacet hodin. Rozvrhněte si v průběhu svátků své aktivity tak, aby vám zůstal dostatek času na vás i vaše blízké. Pokud například víte, že chcete (nebo musíte) absolvovat několik návštěv, soustřeďte je do jednoho dne a ušetřený čas se věnujte jen sama sobě a aktivitám, které vás těší.

Dalším významným zdrojem stresu jsou značné výdaje za dárky, které představují frontální útok na vaši peněženku. Je zbytečné opakovat chronicky známé klišé, že úspěch vánoc se neměří podle počtu dárků, které se kupí pod stromečkem. Zkuste některý z následujících tipů, které zabrání hluboké depresi po doručení lednového bankovního výpisu.

Domluvte se se všemi členy rodiny, že nakoupíte dárky pouze pro děti. Pokud vám to přijde příliš kruté, dohodněte se s ostatními, že každý z vás koupí dárky jen pro jednu osobu. Můžete si vybrat člověka, kterého znáte nejlépe a dokážete odhadnout, co ho potěší, nebo si zkrátka svého obdarovaného vylosovat. Všichni zúčastnění zcela určitě ocení redukci finančních nákladů, které pro ně takové opatření bude představovat. Stejně tak si můžete kolektivně stanovit maximální výši nákladů, které každý z vás za nákup dárků utratí. I když máte možná ručně vyráběné dárky spojené spíš se základní školou, pokud se domluvíte, že vánoční nadílku pojmete ve stylu: dělal/a jsem to sám/sama, můžete si užít spoustu zábavy při nadílce i při výrobě dárků.

Jestliže se uchýlíte k tradičním vánočním nákupům, rozhodně je nenechávejte na poslední chvíli. Sprint mezi regály supermarketů, v uličkách zatarasených nákupními košíky a nekonečné nervózní fronty u pokladen vám na klidu nepřidají. Pokud to charakter vašich nákupů umožňuje, raději nakupujte přes internet. Ušetříte nervy, čas a někdy dokonce i peníze. Navíc internetové obchody často nabízejí vánoční slevy dřív než kamenné obchody.

Vánoční jídelníček

Pro celou řadu lidí jsou Vánoce především ve znamení jídla a hodů. Jestliže vás pečení a vaření baví, klidně si ho užijte. Pokud se vám však z představy dlouhých hodin strávených ve společnosti lineckých koleček dělá fyzicky nevolno, neexistuje jediný důvod, proč podobné mučení podstupovat. Zkuste se domluvit s kamarádkami, že každá z vás upeče jeden druh cukroví a pak si jej vyměníte mezi sebou. Objednejte si cukroví ve vyzkoušené cukrárně, nebo jednoduše vyhlaste letošní Vánoce bojem za štíhlou linii a cukroví úplně zrušte.

I v případě, že pečení patří mezi vaše oblíbené aktivity, můžete mít problém najít v předvánočním shonu čas na výrobu cukroví. Místo toho, abyste pekla vanilkové rohlíčky a spol. každý den po večerech hluboko do noci, raději si vezměte den dovolenou a domluvte se na společné pečení s kamarádkou. Užijete si příjemný den a pečení můžete pojmout jako netradiční dámskou jízdu se svařeným vínem a "drby."

A pak je tu ještě večeře. Možná i vy patříte k nešťastnicím, které jsou nuceny udělat kapra, klasický řízek, vinnou klobásu a tři druhy salátu (s hráškem a kyselými okurkami, bez hrášku ale s okurkami, bez okurek ale s hráškem), protože každý člen rodiny vyžaduje svou oblíbenou specialitu. Jestliže nejste schopni domluvit se na jedné variantě pro všechny, zapojte do přípravy všechny členy rodiny a trvejte na tom, aby se každý podílel na přípravě své varianty večeře.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Vánoční radosti