Menu
Úvod  ›   › 

Vánoční stromek ohrožuje zdraví vašich dětí

Vánoce jsou pro bezpečnost dětí vysoce rizikovým obdobím. Vánoční stromky, dekorativní osvětlení, ozdoby a dekorace, to všechno je každý rok příčinou stovek zranění. Jak zajistit dětskou bezpečnost o Vánocích?

Vánoční svátky nejsou pro vaše děti jen fascinující oslavou, ale také jedním z nejnebezpečnějších období v roce. Podle údajů Consumer Product Safety Commission mají lidé tendenci podceňovat riziko vyplývající mimo jiné z vánočních dekorací světel a podobně. Jen ve Spojených státech je každý rok hospitalizováno víc než osm tisíc lidí se zraněními, jako jsou pády, pořezání a popálení v souvislosti s vánočními světly, dekoracemi a vánočními stromy. Kromě toho vánoční stromečky způsobí ročně víc než čtyři sta požárů, které mají za následek třicet úmrtí, devadesát zranění a mnohamilionovou škodu. Jak tedy zajistit o Vánocích bezpečnost svých dětí?

Vánoční stromy

Pokud kupujete umělý vánoční stromeček, vždy byste měli vybírat ten, který je označený jako nehořlavý. Ačkoli tato etiketa nezaručuje, že strom nemůže chytit, měla by zaručovat, že strom nebude hořet plamenem a snadno jej uhasíte.

Jestliže spoléháte na živý vánoční stromeček, při koupi zkontrolujte jeho čerstvost. Nedávno uříznutý stromeček je zelený, jehlice jsou od větví oddělit jen s použitím síly (neopadávají samy) a pokud je ohnete mezi prsty, nelámou se. Čerstvě uříznutý stromeček je potom méně náchylný ke vznícení. Doma jej postavte co nejdál od ústředního topení, které jej rychle vysušuje a zvyšuje riziko požáru. V jeho dosahu byste měli mít také umístěnou velkou nádobu s vodu.

Osvětlení

Kupujte pouze ta vnitřní i venkovní vánoční osvětlení, která prošla testem bezpečnosti. Nové i minulý rok používané osvětlení zkontrolujte a překontrolujte nejen jednotlivé žárovičky, ale i kabely a všechny jeho další části. V rámci jedné prodlužovačky nikdy nepoužívejte víc než tři vánoční osvětlení standardní velikosti.

Nikdy nepoužívejte elektrické osvětlení v kombinaci se stromkem s kovovou konstrukcí. U venkovních osvětlení, která zdobí stromy, balkóny, okna a zdi domů byste vždy měli zajistit ochranu před poškození větrem. Když jdete spát, nebo opouštíte dům, vždy světla zhasínejte. Vánoční osvětlení bez dozoru se každý rok stane příčinou mnoha požárů.

Dekorace a ozdoby

Ozdoby na stromeček vybírejte vždy mezi těmi z nehořlavého materiálu. Ideální jsou plastové nebo kovové (ovšem z nevodivého kovu). Pozor také na velikost ozdob, pokud máte doma malé děti, vybírejte jen takové, které nemohou spolknout. Ani v nejhorším nostalgickém záchvatu nepoužívejte na stromeček skutečné svíčky.

U malých dětí musíte také vybírat dekorace, které mají ostré hrany, nebo se mohou rozbít. Vyvarujte se těch ozdob a dekorací, které se dají rozebrat na malé části, které dítě může následně spolknout nebo vdechnout. Velkým rizikem jsou také dekorace, které dětem připomínají známé cukroví (bonbóny a podobně). Vzrůstá tak pravděpodobnost, že je budou chtít zkonzumovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Největší nebezpečí pro děti: Váš domov
8 chyb, kterými ohrožujete zdraví a život svých dětí
Nejnebezpečnější povolání světa
Nebezpečná domácnost: Zachraňte si zdraví!