Menu
Úvod  ›   › 

Jak si pořídit nejlepší vánoční fotky

Vypadají všechny vaše fotky z Vánoc úplně stejně; to znamená, že cvaknete křečovitou rodinu před vánočním stromkem? Je načase to změnit a pořídit si vánoční fotografie, na které budete hrdí. Tady jsou pravidla, která musíte respektovat.

1. Nepodceňte přípravu.

Pokud chcete zachytit atmosféru rodinné oslavy, základem jsou momentky a u těch je zase nutná dokonalá příprava. Zkontrolujte, jestli máte nabité baterky, dostatek paměti. Jak jste na tom se světlem? Je v místnosti dostatečné osvětlení, nebo bude potřeba zajistit nějaký další zdroj? Co budete fotit? Chcete se omezit jen na večerní finále, nebo zachytit atmosféru celého svátečního dne?

2. Zachyťte správný okamžik.

Bezesporu fotograficky nejvydatnějším okamžikem Vánoc je Štědrý večer. Vděčným fotografickým tématem je příprava jídla, rozmísťování dekorací, rozbalování dárků, děti strojící se do slavnostních oblečků, společné stolování, ale i zajímavé detaily, jako je světlo svíček, či vánoční ozdoby.

3. Zaměřte se na detail.

Nikdy se nepokoušejte zachytit na jedné fotografii úplně všechno. Vyberte si vždy jeden stěžejní objekt, který bude hlavním tématem vašeho snímku. Nesoustřeďujte se jen na lidi, ale zachyťte například i detaily slavnostní tabule, vánočního stromečku a podobně.

4. Kontinuální fotografování.

Rozbalování dárků pod vánočním stromečkem je vděčným námětem pro kontinuální fotky. Nebojte se zmáčknout spoušť mnohokrát po sobě a zachytit jednotlivé fáze rozbalování. Získáte tak zajímavou sekvenci.

5. Běžte blíž.

Jednou z největších chyb amatérských fotografů jsou snímky pořízené z rohu pokoje, na kterých se v druhém rohu krčí skupina osob, u nichž sice není zdaleka jisté, kdo je kdo, ale zato mají všichni kolektivně uřezané nohy. Používejte zoom a jděte s fotoaparátem blíž k fotografovanému objektu. Odměnou vám budou mnohem lepší snímky.

6. Rámujte.

Dobrá fotografie by měla mít zarámování. Pro zarámování fotografovaného objektu můžete použít celou řadu předmětů: rám okna, větve vánočního stromku, gesta ostatních osob...

7. Opatrně s bleskem.

Další častou chybou fotografií je blesk namířený přímo do tváře fotografovaných osob, které potom mají oči červené jako králíci. Pracujte se bleskem opatrně a snažte se jeho světlo rozptýlit nebo odrazit, aby fotografovaní lidé nepůsobili jako zmrazení tvrdým světlem.

8. Vyjděte ven.

Neomezujte své focení pouze na rodinné situace, ale vyjděte si s fotoaparátem za skvělými snímky i ven. Zachyťte venkovní výzdobu domů, koledníky, nebo zmrzlou přírodu. Fotky z exteriéru doplní celkovou atmosféru Vánoc.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak přežít napětí o Vánocích?
Nejhorší vánoční dárky pro ni
13 tipů, jak ušetřit o Vánocích
40 tipů na nejlevnější dárky