Menu
Úvod  ›   › 

10 skutečně divných vánočních zvyků

Vánoční koza, mše na kolečkových bruslích, nebo ozdobené banánovníky. Vítejte na přehlídce nejbizarnějších vánočních tradic z celého světa.

1. Ozdobený banánovník

V Indii je křesťanských jen 2,3% populace, což ovšem představuje pětadvacet milionů lidí. Křesťané slaví Vánoce půlnoční mší a rozdáváním dárků, stejně jako většina křesťanské populace na světě. Nicméně místo ozdobeného jehličnatého stromku se tu zdobí banánovníky a mangovníky. A stejně tak, jako se naše domácnosti zdobí chvojím a jmelím, Indové si berou domů větvičky a listy těchto stromů.

2. Japonské KFC

Někde se o Vánocích pojídá kapr, jinde krocan a Japonci vyráží hromadně do KFC. Už po mnoho let je fast food KFC spojován v Japonsku s vánoční tradicí. Může za to reklamní kampaň, kterou fast food kdysi spustil, a která zafungovala na očekávání skvěle. O Vánocích v Japonských KFC "padne" více než čtyřiadvacet tisíc přepravek s kuřaty, což je pětkrát víc než ve zbytku roku.

3. Vánoce pro mrtvé

Na tom, že Finové navštěvují o Vánocích hroby svých příbuzných a vzpomínají na ně, není nic divného. Tento zvyk se dodržuje v mnoha zemích po celém světě. Poněkud morbidní je ovšem zvyk prostřít pro mrtvé i stůl, naservírovat jim porci od každého svátečního jídla a v některých rodinách se pro mrtvé rozestýlá i lůžko pro hosty.

4. Na kolečkových bruslích do kostela

V hlavním městě Venezuely, Caracasu, se na první svátek vánoční uzavírají ulice pro všechna auta. Věřící ráno nazují kolečkové brusle a vyráží na nich hromadně do kostela na ranní mši.

5. Vánoční koza

Už od roku 1966 žije ve švédském městě Gavle tradice vánoční kozy, což je vlastně obrovská slaměná figurína. Pokud vše dopadne dobře, měla by dožít až do Vánoc a přinést městu štěstí. Nicméně už pětadvacetkrát ji vandalové zapálili nebo zničili ještě před Vánoci. V sedmdesátých letech do ní dokonce najelo auto.

6. Pavučinové vánoce

Ukrajinci věří, že najít na Štědrý den pavouka znamená velké štěstí. Proto při zdobení stromku ukrývají do větví umělou pavučinu nebo pavoučka.

7. Vánoční sauna

Finové si nedokáží představit Vánoce bez návštěvy sauny. Spousta finských domácností má svou vlastní saunu a věří, že v ní žijí skřítci, kteří ji ochraňují. Do sauny se ovšem musí jít ještě před západem slunce, protože poté je vyhrazena pro duše mrtvých předků.

8. Puding s náprstkem

Anglický vánoční puding je poměrně známou tradicí, i když o jeho chuťových kvalitách většina lidí pochybuje. Ne všichni však ví, že se do něj zapékají různé předměty. Kdo ve své porci najde minci, bude příští rok finančně zajištěný, kdo objeví prsten, bude mít svatbu a náprstek zase znamená budoucí štěstí.

9. Čertovský běh

Tradiční rakouskou adventní tradicí je takzvaný Krampuslauf, kdy se scházejí čerti z širokého okolí a prochází v průvodu městy. Čertovské masky se dědí z generace na generaci, některé jsou staré víc než sto let a působí skutečně děsivě.

10. Schovaná košťata

Norové věří, že o Vánocích přilétají čarodějnice a ďáblové na koštětech, proto je nutné všechna košťata v domě poschovávat. Muži zapalují venku před domy ohně, aby zlé duchy zaplašili.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Vánoční jídla ve světě
Skřípnutá oční víčka, aneb nejbizarnější vánoční úrazy
Test: Méně známé adventní tradice
5 tipů pro nejlepší dárky na poslední chvíli
7 strategií, jak se vyhnout vánočnímu přejídání