Menu
Úvod  ›   ›   ›   › 

Příliš mnoho vánočních dárků? Kazíte své děti!

Chcete jim pod stromeček dopřát co nejvíc dárků? Jenže tato snaha se vám může pořádně vymstít. Odborníci tvrdí, že pokud budou vaše děti dostávat příliš mnoho vánočních dárků, zaděláváte jim do budoucna na problémy s gamblerstvím, konflikty v partnerských vztazích a všeobecné nespokojenost.

Je pochopitelné, že každý rodič se snaží dopřát svým dětem maximum a splnit jim všechna přání. Jenže i tato dobře míněná snaha se vám může vymstít, protože vědci zjistili, že příliš velké množství vánočních dárků poškozuje psychiku dětí a učí je defektním vzorcům chování. Výzkum provedeného na University of Missouri a University of Illinois, se zúčastnilo víc než sedm stovek dospělých. Během něj se jasně ukázalo, že ti dospělí, kteří své děti zahrnují hmotnými dárky, jim zakládají na výrazné problémy v pozdějším životě.

Láska za peníze

"Náš výzkum naznačuje, že děti, které dostávají příliš mnoho materiálních věcí od svých rodičů, tedy i vánočních darů, mají tendenci posuzovat svou vlastní hodnotu také z materiálního hlediska - a to i v dospělosti. Takový postoj samozřejmě vede k celé řadě komplikací," říká Marsha Richins, autorka výzkumu. "Děti zahrnované přemírou dárků mají tendenci pokračovat v konzumním chování svých rodičů a aplikovat tento postoj i na mezilidské vztahy, což samozřejmě nikdy nemůže fungovat."

Když rodiče užívají hmotné věci tímto způsobem, jejich děti věří, že úspěch v životě je definován kvalitou a počtem nashromážděných věcí a jsou přesvědčeny, že pokud budou vlastnit určitě produkty, budou ony samy atraktivnější. Navíc se ukázalo, že ti dospělí, kteří definují sami sebe skrz hodnotu vlastněných věcí, mají mnohem častěji problémy v partnerských vztazích, častěji propadají gamblerství, mají častěji finanční těžkosti, dluhy a jsou v životě nespokojenější.

Skromnější Vánoce

"Je samozřejmé, že se milující rodiče snaží vyplnit svým dětem všechna přání, nicméně spojení mezi rodičovskou láskou a materialismem je mimořádně nešťastné.," upozorňují autoři výzkumu. Místo toho, abyste se jim svou lásku snažili dokazovat hromadou dárků pod vánočním stromečkem, dělejte to prostřednictvím svého chování. Uvědomte si také, že pokud neumíte dětem svou lásku projevit jiným způsobem než materialismem, vaše děti to velmi pravděpodobně nebudou umět také, protože se to neměly kde naučit.

Pro děti je také velmi důležité, aby na Vánoce zůstala některá přání nesplněna a aby si uvědomily, že nemohou dostat všechno, na co jen pomyslí, nebo vyjádří svou touhu po vlastnictví. I když se vám to může zdát poněkud nepříjemné, dáváte jim tak mnohem užitečnější průpravu do budoucího života, než když jim koupíte naprosto vše. Věřte tomu, a odborníci to jen potvrzují, že vaše děti trpí mnohem víc nedostatkem vašeho času, pozornosti a láskyplnými projevy, než menší hromadou dárků pod vánočním stromečkem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Vánoční stromek ohrožuje zdraví vašich dětí
Vánoční test: Kdo nosí dárky ve světě?
Jak se nezbláznit během příprav na Vánoce
Rozmazlování dárky: Kolik jich dostanou vaše děti?
Existuje Ježíšek? Otázky, které o Vánocích určitě zazní