Menu
Úvod  ›   › 

Vánoční trhy, které musíte vidět

Svařené víno, opečené klobásky, stánky s rukodělnými výrobky, vánoční stromy, výzdoba a hlavně neopakovatelná atmosféra. Představujeme vám čtyři evropské vánoční trhy, které byste rozhodně měli vidět.

Nechali jste se otrávit zuřivou honbou za vánočními dárky, přeplněnými obchody a nervózními prodavači? Spravte si chuť a vydejte se v adventním období na některý z top vánočních trhů v Evropě. Stojí to za to!

Norimberk, Německo

Těžko byste hledali proslulejší a populárnější vánoční trhy, než jsou ty v Norimberku. Začaly se zde pořádat už před čtyřmi sty lety a dodnes je navštěvují tisíce lidí. Ty letošní začínají 25. listopadu a skončí přesně na Štědrý den. Pokud se sem vydáte v sobotu, můžete mezi stánky s tradičními výrobky brouzdat až do deseti hodin večer. Procházka nádherně vyzdobeným starým městem, kde zní koledy na pozadí hrázděných štítů, je opravdovým zážitkem. Dát si tu můžete svařené víno, ale i třeba místní specialitu, kterou je vaječný punč se šlehačkou. Z pochutin nezapomeňte ochutnat pražené mandle, norimberskou klobásu, nebo proslulé norimberské perníčky, které mají nezaměnitelnou chuť. Zabaví se tu i vaše děti, kteří se mohou svézt na replikách starodávných kolotočů nebo v dětském parním vláčku. Dospělí zase zcela jistě ocení řadu koncertů, které se během celého adventu konají v přilehlých kostelích.

Vídeň, Rakousko

Vídeňský vánoční trh je volbou pro opravdové romantiky. Trhy zde probíhají prakticky na každém náměstíčku, před každým kostelem a na každém plácku. Liší se jejich zaměření a navštívit tak můžete například trh umělecký, starovídeňský a podobně. Legendární je však trh před vídeňskou radnicí a v radničním parku. Tady objevíte populární srdíčkový strom, který milují zejména děti. Trh pořádaný na Karlsplatz je zase známý nejrůznějšími vystoupeními. Nelze absolvovat vídeňské vánoční trhy, aniž byste ochutnali pečené kaštany, pečené brambory a vánoční punč. Letošní trhy začaly už 19. listopadu, většina z nich trvá do Štědrého dne, nicméně ty před zámkem Schönbrunn pokračují až do Nového roku.

Krakov, Polsko

Polský Krakov je skutečnou esencí Vánoc a zdejší vánoční trh má velmi dlouhou tradici. Najdete ho na Hlavním náměstí a atmosféra si tu uchovala ráz dávno zapomenutých časů. Nenajdete tady žádné stánky s moderním zbožím, ale všechny prodávané výrobky jsou tradiční a ručně vyráběné: hliněné figurky, vánoční ozdoby, košíky, nebo tradiční keramika. Děti zcela jistě zaujmou pouliční barevné betlémy a jejich rodiče zase ocení zdejší specialitu: pitný med, který nemá ale nic společného s medovinou a vyrábí se podobně jako víno. Hlad zaženete grilovanou klobásou či tradičním uzeným sýrem s brusinkami. Letošní vánoční trhy v polském Krakově začínají prvního prosince a končí dvacátého třetího.

Drážďany, Německo

V Drážďanech najdete nejstarší trh v Německu. Letos zde trhy začínají 25. listopadu a končí na Štědrý den. Objevíte tady největší louskáček na světě, tradiční vánoční strom i obří vánoční pyramidu. Výrobky a stylové občerstvení zakoupíte ve více než dvě stě padesáti stáncích rozesetých na náměstí Altmarkt. Rozhodně byste neměli odjet od tradičních výrobků, které zastupují dřevěné hračky, loutky. krajky, svícny a keramika. Zvláštní postavení pak mají malé figurky vyrobené ze sušených švestek. Jen se připravte na davy návštěvníků, kterých každý rok trhem projdou dva miliony.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Co jí máte koupit k Vánocům?
10 tipů pro lepší vánoční fotografie
Originální vánoční dárky pro ni
Nejhorší vánoční dárky pro ni
Nejlepší tipy: Jak udělat dětem levné Vánoce