Menu
Úvod  ›   ›   › 

Nákup vánočních dárků: Šetřící tipy

Vánoce jsou pro většinu lidí příležitostí, jak si naprosto zruinovat konto a utopit se v dluzích, které splácí ještě v červnu. Přinášíme vám tipy, jak pořídit vánoční dárky s minimálním rozpočtem.

Sprint mezi regály na poslední chvíli ve snaze ulovit něco, cokoli, co byste mohli dát svým blízkým. Přecpané a přetopené obchody vyřvávající koledy a vánoční songy. Naprosto vymetené konto a možná dokonce i dluhy a úvěry, abyste mohli svou rodinu podarovat drahými dary.... Pokud se vám tento každoroční scénář zamlouvá, blahopřejeme, ale je zbytečné pokračovat ve čtení. Jestliže s ním ale nejste spokojeni, nabízíme vám tipy, díky kterým můžete při nákupu dárků významně ušetřit:

- Dejte si limity a dohodněte se se svými blízkými, jaká je maximální částka, kterou za dárky pro každého utratíte. Pokud si stanovíte horní hranici, nebudete muset trpět výčitkami, že jste ostatním koupili jen levnější dárky, protože vy dostanete dary ve stejné hodnotě. Navíc budete mít šanci prokázat svou fantazii, protože najít dárky s omezeným rozpočtem je mnohem náročnější.

- Dražší věci, které plánujete tak i tak koupit, nakupujte až po Vánocích. Okamžitě po Štědrém dnu nastupuje vlna výrazných slev, tak se ji nebojte využít. Jedete k příbuzným až po Štědrém dnu? Nakupte dárky cestou. Své drahé polovičce věnujte vtipně zabalené peníze či poukaz, který si bude moci vybrat po Štědrém dnu.

- Sestavte si realistický seznam vánočních dárků. Nejprve si stanovte částku, kterou jste maximálně ochotni utratit, pak ke každému dárku, který plánujete koupit, napište přibližnou cenu a zjistěte, zda se do svého rozpočtu vůbec vejdete. Pokud ne, zamyslete se nad tím, kde by se dalo škrtat. Na nákupech se potom striktně držte svého seznamu.

- Využívejte slev. Pokud nemáte políčeno na nějakou zcela konkrétní věc, sledujte slevy a výhodné nabídky, v nichž můžete dárky nakoupit. Obchody mají často upozornění na zlevněné zboží vyvěšené na internetu. Přes internet také můžete srovnávat ceny stejného zboží v různých obchodech a potom se rozhodnout pro tu nejvýhodnější.

- Nakupujte na internetu. Internetové obchody obvykle nabízejí mnohem nižší ceny než obchody kamenné, protože nemusí platit nájem, většinu pracovníků, sklad a další položky. I když najdete určitou věc, která vás zaujme, v kamenném obchodě, ještě než ji koupíte, podívejte se na internet, jestli by nebyla k mání levněji. To stejné můžete udělat dokonce i s oblečením a botami, které se Češi stále ještě po internetu nakupovat bojí.

- Nezadlužujte se. Dejte si předsevzetí, že letošní Vánoce budete financovat z peněz, které máte k dispozici a nebudete si brát půjčky ani úvěry. Úroky vám zlomí vaz a radost z pořízených dárků rychle vyprchá.

- Využijte aukce. Na internetových aukcí se dají ulovit skutečné skvosty za zlomek ceny. Zkuste se podívat na aukro.cz, ebay.com, nebo jinou prověřenou aukci a nakoupit originální dárek mnohem levněji.

- Nakupujte v supermarketu. I když to zní absolutně neromanticky a přízemně, i v supermarketu můžete najít spoustu dobrých dárků za minimální ceny. Kosmetické balíčky, hračky, nebo třeba knihy tady koupíte mnohem levněji a můžete se vsadit, že nikdo nepozná, kde jste pro ně byli.

- Buďte flexibilní. Pokud nemusíte z nějakého důvodu trvat na naprosto konkrétním předmětu konkrétní značky, nechte si prostor k manévrování. Možná v obchodě objevíte výhodnější nabídku, o které jste původně neuvažovali. Čím pružněji budete reagovat, tím méně peněz utratíte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak přežít napětí o Vánocích?
Vánoční test: Znáte české filmové komedie?
Co jí máte koupit pod stromeček
Nejhorší vánoční dárky pro ni