Menu
Úvod  › 

Ženy by měly v těhotenství přibírat méně

Nový výzkum ukazuje, že ženy v těhotenství často ignorují doporučení ohledně váhového přírůstku a nezřízeně tloustnou. Přitom právě ženy s nadváhou by si měly hmotnost hlídat víc než ostatní.

Jíte za dva? Nová doporučení vycházející z posledních výzkumů však tvrdí, že by váhový přírůstek u těhotných žen, zejména potom u těhotných žen s nadváhou, měl být mnohem menší, než lékaři doposud tvrdili.

Je samozřejmé, že v ideálním případě by žena měla mít v okamžiku početí "normální" váhu. Pro matku se tak snižuje riziko těhotenské hypertenze, cukrovky a pravděpodobnosti císařského řezu. U dětí obézních žen potom hrozí větší riziko předčasného porodu a v budoucnu je u nich také větší pravděpodobnost, že budou samy trpět obezitou. Podle statistik je přitom mezi těhotnými Evropankami a Američankami víc než polovina s nadváhou. Uvádí to agentura AP.

Nová lékařská doporučení ohledně váhového přírůstku těhotných jsou značně odlišná od těch, které lékaři zastávali doposud:

- Žena s běžnou váhou dle měření BMI (BMI od 18,5 do 24,9) by měla v průběhu těhotenství přibrat dvanáct až sedmnáct kilogramů.

- Ženy s nadváhou (BMI 25 až 29,9) by měly přibrat v průběhu těhotenství 7,5 až 12,5 kilogramu.

- U žen s obezitou (BMI 30 a vyšší) by měl váhový přírůstek 5 až 10 kilogramů.

- Těhotné s podváhou (BMI méně než 18,5) by potom měly přibrat 14 až 20 kilogramů.

Problém je v tom, že obézní ženy a ženy s nadváhou přiberou průměrně o tři kilogramy víc, než je horní limit.

Podle autorů výzkumu by měly matky s podváhou a normální váhou přibrat přibližně půl kilogramu za týden ve druhém a třetím trimestru. Obézní a ženy s nadváhou by potom ve druhém a třetím trimestru měly přibrat čtvrt kila za týden.

Odborníci varují před obecně rozšířeným omylem, že těhotná žena má jíst za dva. Dvojnásobné porce rozhodně nenahradí pestrý a vyvážený jídelníček.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články