Menu
Úvod  › 

7 způsobů, jak být méně kritičtí k ostatním

Nemůžete si pomoci, ale poslední dobou vás všichni štvou a skoro na každém člověku vám něco vadí. Chcete strávit zbytek života jako otravní stěžovači a kritici, nebo se zkusíte inspirovat tipy, jak být k ostatním lidem shovívavější?

Buďme upřímní; zkritizovat a odsoudit je mnohem jednodušší a rychlejší (a také zábavnější) než hledat pozitiva a kladné vlastnosti. Pokud vás ale už štve dívat se na všechny skrz prsty a rádi byst e konečně našli shovívavější pohled na ostatní, zkuste se inspirovat některým z následujících tipů:

1. Empatie, empatie, empatie.

Předtím, než začnete někoho soudit a kritizovat, obujte si pomyslně jeho boty a projděte se v nich. Možná pak pochopíte, proč se chová tím kterým způsobem a počkáte s černobílými soudy. Dokud se nedokážete vcítit do kůže toho druhého, jste na tom stejně jako malé děti, které jsou přirozeně egocentrické. Zkuste dospět.

2. Nehrajte si na šéfa.

Nezapomeňte, že nejste šéfem ostatních lidí a nikdo vám nedal právo soudit ostatní a rozhodovat o nich. Stejně tak si uvědomte, že v naprosté většině případů ví ten který člověk mnohem lépe než vy, co je pro něj dobré a jak se chce rozhodnout. A vždy mějte na paměti, že je to jeho život a žije ho on, nikoli vy.

3. Shromážděte fakta.

Než začnete pomlouvat a kritizovat, nejprve byste měli mít k dispozici všechny fakta. Z částečných informací vznikají fámy a dezinterpretace, které na vás zbytečně vrhají negativní světlo. Pokud už chcete ostatní soudit, shromážděte nejdřív všechny dostupné informace a teprve potom kritizujte.

4. Místo kritiky chválu.

Na každém se najde něco, co stojí za pochvalu. Místo toho, abyste se soustřeďovali na to, co byste mohli zkritizovat, hledejte to, co stojí za pochvalu a vyzdvihněte to. Tato metoda je účinná zejména u dětí, u nichž pochvalou dosáhnete mnohem větší motivace než kritikou. Zároveň nebudete ani sami sebe tolik stresovat a nebudete se zahlcovat negativními myšlenkami.

5. Buďte pozitivní.

Můžete neustále nadávat, šířit kolem sebe špatnou náladu a mít pověst člověka, který z ostatních úplně vysaje energii. Anebo můžete změnit svůj způsob uvažování na pozitivnější a snažit se nahlížet na věci z té lepší stránky. Vy sami tak budete spokojenější.

6. Poznejte rozdíl mezi kritikou a radou.

Tváříte se, že chcete jen pomoci radou, ale přitom vlastně ostatní kritizujete? Lidé často nerozlišují mezi kritikou a radou a místo toho, abyste lidem kolem sebe vyjádřili podporu, negativně je hodnotíte. Naučte se radit tak, aby vaše rady neobsahovaly kritiku.

7. Buďte spokojení sami se sebou.

Většina lidí kritizuje a pomlouvá ostatní, protože není spokojena se svým vlastním životem. Neschopnost kontrolovat vlastní život a nasměrovat ho správným směrem je stresuje a svou frustraci si "vylévají" na ostatních. Naučte se mít nejprve rádi sami sebe a rázem budete i na svět kolem pohlížet pozitivnějšíma očima.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články