Menu
Úvod  › 

7 varovných signálů, které k vám vysílají vaše rty

Suché rty, popraskané koutky, otoky, bledost, nebo opary. Ze svých rtů můžete poznat mnohem víc nemocí, než vůbec tušíte. Zjistěte, co vám vaše rty chtějí sdělit o vašem zdravotním stavu.

Suché a popraskané rty.

Suché a popraskané rty vás upozorňují na to, že jste dehydrovaní a měli byste věnovat mnohem větší péči o svůj pitný režim. Místo toho, abyste si neustále mazali pusu balzámem, raději dbejte na to, abyste za den vypili minimálně dva litry čisté vody. Problémem může být i to, pokud si rty často olizujete, protože sliny citlivou kůži rtů vysušují.

Popraskané koutky.

Popraskané koutky jsou nejčastěji projevem plísňové infekce. Pokud se s popraskanými koutky potýkáte dlouhodoběji, navštivte svého lékaře, který vám předepíše protiplísňové léky. Samoléčbou tento zdravotní problém bohužel nejspíš nevyřešíte.

Změna barvy rtů.

Pokud jste si jistí, že jste nejedli žádné barvící potraviny a nekouříte (kuřáci mají často rty zabarvené) a všimli jste si změny barvy rtů, navštivte co nejrychleji svého lékaře. Změna barvy rtů může být totiž projevem jaterního onemocnění.

Oteklé rty.

Nepoprali jste se, nedostali od nikoho pěstí a přesto máte oteklé rty? Může jít o důsledek alergické reakce. Často jde tento symptom ruku v ruce s oteklým jazykem, pálícími rty, vyrážkou, či svěděním pokožky. Netřeba podotýkat, že je nutné vyhledat co nejdříve lékařské ošetření.

Bledé rty.

Příčinou bledých rtů může být nedostatek slunečního světla a tedy signál, že byste měli sedět méně často v kanceláři a trávit víc času na čerstvém vzduchu. Bohužel se také může jednat o příznak anémie, nebo rakoviny.

Bolavé rty

Jsou vaše rty citlivé na dotek a mají výrazně růžové zabarvení? Opět se může jednat o alergickou reakci. V tomto případě se nejčastěji jedná o alergickou reakci na některý z kosmetických prostředků, které používáte - například na zubní pastu.

Opary.

Opary jsou výsledkem působení herpes viru, který v sobě má většina lidí. Po většinu času je virus neaktivní, ale pokud je imunitní systém oslabený (například stresem, horečkou, nebo onemocněním), virus se aktivuje a navenek se projeví jako nevzhledný puchýřek na vašich rtech.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články