Menu
Úvod  › 

7 věcí, které udělá sůl s vaším tělem

Její spotřeba stále stoupá a přitom vám ničí zdraví mnohem víc, než si dokážete představit. Po přečtení následujícího článku zahodíte slánku.

Jednadvacáté století je ve znamení nové závislosti. Ještě nikdy jsme nesolili tolik jako teď a nezkonzumovali jsme soli takové množství. Nový výzkum, publikovaný v The New England Journal of Medicine, zjistil, že na světě každý rok zemře 1,65 milionu lidí v důsledku nadměrné konzumace sodíku, tedy soli. Předpokládá se, že s nadměrnou konzumací soli, například souvisí kolem deseti procent úmrtí na kardiovaskulární choroby. Víte, co udělá sůl s vaším tělem?

1. Budete "nafouklí."

Když budete konzumovat příliš soli, vaše tělo bude mít tendenci zadržovat tekutiny. A právě v důsledku nadměrného zadržování tekutiny, budete "nafouklí" a také se tak budete cítit.

2. Zvýší se vám krevní tlak.

Příliš mnoho soli zvýší váš krevní tlak. Souvislost mezi konzumací soli a vysokým krevním tlakem potvrdila celá řada studií - mimo jiné i výzkum z roku 2011 zveřejněný v British Medical Journal. Jednoduše řečeno, čím víc budete solit, tím vyšší bude váš tlak.

3. Zvýší se pravděpodobnost, že dostanete mrtvici.

Stejný výzkum zveřejněný v British Medical Journaly zjistil, že čím víc konzumujete soli, tím větší je riziko, že dostanete mrtvici. A pozor; řeč není jen o solení jako takovém, ale i konzumaci jídel s vysokým obsahem soli, jako jsou polotovary, instantní polévky a podobně.

4. Budete mít větší chuť na slané.

Čím víc budete jíst slané, tím větší chuť na něj budete mít. Jde o to, že si vaše chuťové pohárky na slanou chuť zvyknou a budou ji vyžadovat ve stále větší míře. Vaše chuť bude jakoby "otupená" a bude vyžadovat stále silnější podněty.

5. Zatížíte ledviny.

Vysoký krevní tlak může vést k selhání ledvin. Studie z roku 2013, publikovaná v Journal od the American Aociety of Nephrology, zjistila, že stav lidí s chronickým onemocněním ledvin se zlepší, když nemocní sníží příjem soli. Sůl představuje obrovskou zátěž pro ledviny a zvyšuje pravděpodobnost jejich poškození.

6. Sníží se vaše kognitivní schopnosti.

Když se váš krevní tlak zvýší, může to také vést k problémům s mozkem. Potvrdil to i výzkum z roku 2011, publikovaný v magazínu v Neurobiology. Podle něj velká konzumace soli spolu se sedavým způsobem života vedou k poklesu kognitivních schopností ve starším věku.

7. Zvýší se riziko kardiovaskulárního onemocnění.

Souvislost mezi nadměrnou konzumací soli a vznikem onemocnění srdce prokázala celá řada studií. Podle některých z nich dokonce nadměrná konzumace soli riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění zdvojnásobuje.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články