Menu
Úvod  › 

7 částí těla, které vůbec nepotřebujete

Prsní bradavky u mužů, chlupy v podpaží, zuby moudrosti, nebo třeba obočí. Představujeme vám části těla, bez kterých byste se klidně obešli. Anebo ne?

Každý den lékaři po celém světě odstraní stovky krčních mandlí, apendixů a zubů moudrosti, protože pro řadu lidí tyto části našeho těla představují jen zbytečnou komplikaci a zdroj problémů. Ačkoli se to nezdá, na našem těle je celá řada orgánů a částí, bez kterých bychom se bez problémů obešli, protože už jsou evolučně přežité. Alespoň si to myslíme. Nicméně je tomu opravdu tak, nebo zatracujeme věci, které mají svůj nesporný účel?

1. Prsní bradavky u mužů.

Bradavky u mužů jsou vzpomínkou na skutečnost, že všechna embrya mají až do šestého týdně děložního vývoje stejnou stavbu těla, a totiž ženskou. Když je ale přítomen chromozom Y, od šestého týdne začíná vývoj mužských anatomických znaků. Prsní bradavky u mužů sice zůstanou jako pozůstatek "ženského vývojového období", nicméně bez ženských hormonů (zejména estrogenu) nemají žádnou funkci.

2. Chlupy v podpaží.

Ačkoli si odborníci nejsou stále jisti, jakou funkci má ochlupení v podpaží přesně mít, předpokládají, že to má souvislost s potními žlázami, které jsou v podpaží umístěny. Na lidském těle se nachází dva typy potních žláz: ekkrinní, kterých máme téměř tři miliony a jsou rozeseté prakticky po celém povrchu těla, a apokrinní, neboli pachové, které jsou mimo jiné umístěny právě v podpaží. Apokrinní potní žlázy zajišťují sexuální signalizaci a specifickým pachem zodpovídají za přitažlivost pro druhé pohlaví. Je pravděpodobné, že ochlupení v podpaží má za úkol udržet pach delší dobu a zvýšit tak pravděpodobnost, že se vám podaří někoho "ulovit."

3. Obočí.

Skutečný účel obočí je stále nejasný: Jedna z teorií tvrdí, že jeho funkcí bylo zadržovat pot a déšť, aby nepadal pravěkým lovcům do očí. Další teorie však předpokládá, že obočí usnadňuje komunikaci tím, že umožňuje lépe neverbálně vyjádřit emoce.

4. Apendix.

Další částí těla, u které není zcela jasný její účel a bez které se bez problémů obejdeme, je slepé střevo, respektive jeho červovitý výběžek. Je možné, že kdysi pomáhalo našim předkům s trávením syrové stravy a od té doby, co její podíl v našem jídelníčku klesl, ztratilo svou původní funkci. Jiná teorie tvrdí, že apendix je jakousi "líhní" pro zdraví prospěšné bakterie a funkční imunitní systém.

5. Krční mandle.

Krční mandle jsou v podstatě lymfatickými žlázami, které jsou součástí imunitního systému. Vzhledem k tomu, že ústní dutina je vstupní branou do vašeho těla, imunitní buňky pomáhají bojovat s infekcemi dýchacích cest. Pokud jsou však krční mandle často zanícené a odstraní se, evidentně bez nich mohou lidé bez problémů žít.

6. Zuby moudrosti.

Ne každému se zuby moudrosti proříznou a jejich uplatnění je v současné době prakticky nulové. Naši předci je zřejmě potřebovali k rozmělnění tuhé potravy, ale vzhledem ke složení současného jídelníčku se jejich funkce vytratila a způsobují spíše problémy, protože se často do příliš malé čelisti nemohou vejít.

7. Předkožka.

Trvalo tisíce let, než se předkožka oddělila od žaludu a její funkcí je prevence před infekcí. Navíc chrání vaši plodnost, protože bez předkožky se žalud tře o oblečení, což vede k jeho snížené citlivosti.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 nenápadných signálů, že vás ničí stres
Víte, kdy co dělat? Nejlepší čas na... cokoli
Jednodenní detox: Nastartujte své tělo!
Nejbizarnější souvislosti ve vašem těle
Postelový trénink, aneb kolik kalorií spálíte při sexu?