Menu
Úvod  › 

7 nechutných věcí, které byste měli vědět o veřejných bazénech

Koupete se v nich, cachtají se tam vaše děti a možná vůbec netušíte, co všechno v nich plave a co z nich můžete chytit. Vítejte na přehlídce bazénových nechutností.

1. Výměšky.

Podle údajů Centers for Disease Control (CDC) každý plavec v bazénu zanechá 0,14 gramů fekálií - a to už v prvních patnácti minutách po vstupu do bazénu. A inspekce, kterou CDC provedlo v roce 2010, odhalila, že výrazně znečištěný lidskými výměšky je každý z osmi bazénů.

2. Bakterie - E. Coli.

CDC zveřejnilo i výsledky nové studie mapující znečištění vody ve veřejných bazénech. Všechny odebrané vzorky obsahovaly bakterii E. Coli, která se typicky vyskytuje ve fekáliích. S přítomností této bakterie v dětských bazéncích a brouzdalištích se počítalo, ale nepříjemným překvapením byla její přítomnost i v bazénech pro dospělé. Předpokládá se, že důvodem je nedostatečná hygiena a omytí, které lidé před vstupem do bazénu podceňují.

3. Střevní infekce.

Podle údajů CDC v posledních dvaceti letech výrazně vzrostl výskyt střevních infekcí, které se projevují křečemi v břiše a průjmem. Infekce je způsobená spolknutím vody kontaminované mikroorganismy a její výskyt není omezen pouze na bazény, ale i na rybníky, jezera a další vodní plochy. I když většinu mikroorganismů zahubí chlor, kterým jsou bazény dezinfikovány, není dezinfekce všemocná.

4. Cryptosporidium parvum

Cryptosporidium parvum je parazit, který způsobuje vodnaté průjmy. I v chlorované vodě dokáže přežít deset dní. Léčba bohužel neexistuje a od roku 2004 do roku 2008 vzrostl jeho výskyt o dvě stě procent. I v ČR už proběhlo několik epidemií, které měly původ právě ve veřejném bazénu.

5. Lamblie střevní.

Lamblie střevní je další z parazitů, který je schopný nejen dlouhou dobu přežít mimo tělo svého hostitele, ale především je odolný proti chloru. Stačí, když spolknete kontaminovanou vodu a parazit se dostane do vašeho tenkého střeva. Výsledkem je úporný vodnatý průjem, kterým navíc můžete nakazit i lidi ze svého okolí.

6. Moč v bazénu.

Podle průzkumu provedeného Water Quality and Health Council přiznává každý pátý člověk, že se někdy vymočil do bazénu. Zdá se vám to nechutné? Ano, ale také je to nebezpečné, protože moč v kombinaci s chlórem vytváří nebezpečné toxické látky.

7. Chlór.

Pokud se domníváte, že čím víc je ve vašem bazénu cítit chlór, tím je voda čistší. Je to právě naopak. Čím výraznější je chlorový odér bazénu, tím víc potu, moči, fekálií a krémů je ve vodě. Čistý bazén se pozná podle toho, že není cítit chlórem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak spálit 100 kalorií za 10 minut
Test: Jste fitness manik?
Nejhorší zranění, která si můžete způsobit při sportu
Co cvičit ráno, přes den a co večer
Cvičení, při kterých spálíte víc kalorií než při běhu