Menu
Úvod  › 

7 věcí, které nejspíš nemyjete. Ale měli byste.

Gruntujete před Vánoci? Následující věci ale nejspíš nečistíte a ani vás nenapadne, kolik je v nich bakterií a jaké ohrožení představují pro vaše zdraví.

Před Vánoci umyjete okna, setřete prach i z horních polic a možná i přeskládáte skříně. Jenže vás nejspíš ani nenapadne, že ve vaší domácnosti je spousta předmětů, které představují skutečnou líheň bakterií, ohrožují vaše zdraví, ale pravidelně je čistí a umývá jen minimum lidí.

1. Zubní kartáčky.

Zubní kartáčky jsou jedny z nejšpinavějších předmětů, které se ve vaší domácnosti nachází. A navíc si je několikrát denně strkáte do úst. Kartáček na zuby byste měli měnit ideálně každé dva až tři týdny. Pokud si chcete být skutečně jisti, že si s nimi nezanášíte do úst i choroboplodné zárodky, můžete je ještě vydezinfikovat octem, který je přírodním způsobem neutralizuje. Stačí, když kartáček na čtvrt hodiny ponoříte do octového roztoku.

2. Kosmetické štětce.

Nanášíte si s nimi denně na obličej kosmetické přípravky, ale spolu s nimi také spoustu bakterií. A přitom jen málokterá žena je pravidelně čistí. Největší péči byste přitom měla věnovat štětcům, kterými se líčíte v okolí očí, protože ty jsou nejcitlivější a snadno si do nich můžete zanést infekci. Každý měsíc je vyperte v mýdlové vodě a nechte uschnout na topení.

3. Lopatka na smetí a smetáček.

I když je vám asi jasné, že v nich zůstává spousta nepořádku z toho, co jste na ně nametli, čistí je jen málokdo. Čas od času je dejte "projeďte" myčkou na nádobí (samozřejmě bez nádobí).

4. Nástavce na vysavač.

S nástavci na vysavač udělejte to samé jako se smetáčkem a lopatkou na smetí. Program v myčce na nádobí jim jen prospěje.

5. Kšiltovky.

Většina lidí se bojí dát kšiltovky do pračky, aby je nezničili, ale pouhé praní v ruce nedokáže zlikvidovat všechny bakterie. Vyperte své kšiltovky v myčce na nádobí, která je mnohem jemnější než pračka, a přesto bakterie zničí. Do myčky však nedávejte prací prášek, ale buď tekutý mycí prostředek, nebo klasickou tabletu do myčky.

6. Ovladače.

Jen minimum lidí čistí pravidelně i ovladače na televizi a další elektronická zařízení. Přitom však právě ovladače patří, podle odborníků, mezi nejšpinavější předměty, které se v našem domově vůbec nachází. Vyčistěte je s pomocí starého zubního kartáčku a hadříku z mikrovlákna.

7. Mobilní telefon.

Většinu času se válí buď v kabelce, nebo na podobném místě, kde k němu mají volný přístup bakterie a další choroboplodné zárodky. Pak si jej přiložíte k obličeji a zafungujete jako vynikající výtah pro choroboplodné zárodky. Nezapomeňte svůj telefon čas od času přetřít antibakteriálním ubrouskem. Ušetříte si tak spoustu zdravotních komplikací.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejčastější mýty o bacilech
8 nebezpečných situací: Která špína ohrožuje vaše děti?
Test: Jste posedlí bacily a hygienou?
Nejšpinavější místa u vás doma: Budete překvapeni!
Test: Jste posedlí uklízením?
Zapomeňte na sterilní čistotu. Vychovávejte děti ve špíně!