Menu
Úvod  › 

7 překvapivých důvodů, proč vám krvácejí dásně

Kdykoli si čistíte zuby, objevuje se v umyvadle krev. Krvácející dásně mohou být nejen nepříjemným zdravotním problémem, ale zároveň i příznakem onemocnění. Následujících sedm příčin krvácení dásní vás nejspíš překvapí.

Utěšujete se tím, že krvácení dásní je v podstatě normální a trpí jim prakticky každý? Omyl! Stomatologové varují, že krvácení dásní nikdy není normální a při správném čištění zubů a bezproblémovém zdravotním stavu by se nikdy nemělo vyskytnou. Je to podobné, jako kdyby vám připadalo normální, že vám při česání vlasů, teče z hlavy krev. Jinými slovy; pokud vám krvácí dásně, vždy je o příznak nějakého problému. Nabízíme vám sedm překvapivých příčin, proč při čištění zubů zůstává ve vašem umyvadle krev:

1. Nevhodná ústní hygiena

Neadekvátní ústní hygiena, při které si nečistíte zuby denně a nepoužíváte zubní nit, vede k vrstvě plaku na zubech a červeným, oteklým dásním. A navíc k rozvoji zánětu dásní není potřeba příliš mnoho času: podle výzkumů stačí, když se o své zuby a dásně nestaráte čtyřiadvacet až šestatřicet hodin a už se rozvíjí zánět. Pomůže vám, pokud si pořídíte elektrický zubní kartáček, který stimuluje krevní zásobení dásní a tím přísun živin a odplavování toxinů.

2. Váš jídelníček

Pokud dáváte přednost polotovarům a průmyslově vyráběným potravinám před kvalitním jídlem, odrazí se to nejen na vaší postavě, ale i na stavu vaší ústní dutiny. Pokud chcete, aby vaše dásně byly v kondici, je potřeba denně zkonzumovat minimálně šest porcí ovoce a zeleniny. Nezapomínejte na dostatečný přísun vápníku, vitamínu D, vitamínu C, magnézia a rybího oleje, který má pronizánětlivé účinky.

3. Kouření

Pokud jste se ještě neodhodlali zhasnout poslední cigaretu, máte další důvod navíc: Kuřáci mají totiž vyšší riziko onemocnění dásní než ostatní. Je tomu tak v důsledku působení toxinů obsažených v cigaretách. Ty způsobují zánětlivé procesy a snižují aktivitu imunitního systému.

4. Stres

Ve stresu nemůže imunitní systém adekvátně pracovat a zvyšuje se riziko onemocnění dásní. Stres totiž podporuje zánětlivé procesy a snižuje schopnost hojení.

5. Rodinná anamnéza

S touto příčinou krvácení dásní toho příliš mnoho nenaděláte, ale pokud krvácením dásní trpěl někdo ve vaší rodině, máte více než třetinovou pravděpodobnost, že jím budete trpět také. Je dokázáno, že u některých lidí jsou dispozice k onemocnění dásní a ústní dutiny vrozené.

6. Špatný skus

Pokud vám zuby při skusu nedoléhají na sebe, ale máte tendenci například k předkusu, při každém skusu dráždí zuby tkáň dásně a podporují tak vznik zánětu.

7. Jste v jiném stavu

Pod vlivem těhotenské hormonální bouře nebudete trpět jen výkyvy nálad, ale i krvácením dásní. Záněty a následné krvácení dásní se objevuje přibližně u poloviny žen ve druhém trimestru. Pokud tímto problémem trpíte, je však nutné upozornit na to svého lékaře, protože je známá spojitost mezi zánětem dásním a výskytem těhotenských komplikací, jako je preeklampsie či předčasný porod.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Triky pro bílé a zdravé zuby
Páchne vám z úst? Otestujte se!
Afty, proč vznikají a jak je léčit
5 signálů, že zůstanete svobodná navždy
Žvýkačka zůstane v žaludku sedm let, aneb největší mýty o zdraví
Děti, které vyrůstají se psy, jsou zdravější