Menu
Úvod  › 

7 věcí, které byste měli říct synovi, než vyroste

Máte pocit, že na to máte dost času, protože je váš chlapeček ještě malý? Omyl! Následující věci byste měli svému synovi opakovat co nejčastěji. Dřív, než na ně bude moc velký.

1. "Je v pořádku, když nejsi první."

Navzdory tomu, jak se většina rodičů chová, je naprosto v pořádku, pokud vaše dítě není první v cíli a dokonce i když nemá takové ambice. Nemusíte vychovávat soutěživého dravce a váš syn by měl naopak vědět, že nemusí být ten nejagresivnější, nejrychlejší, či nejsilnější ze všech. Zdůrazňujte mu, že je důležité nevzdávat se, ale není nezbytně nutné stát vždy na stupních vítězů. Umění smířit se s porážkou a vědomí, že prohra není ztrátou cti se mu bude v budoucnu velmi hodit.

2. "Tančíš moc pěkně."

Je to tak. Většina chlapců ztratí postupem času radost z tance, kterou měli jako děti tančící na možné i nemožné hity. Dětská spontánnost tance je kouzelná a měli byste jí všemožně podporovat. Nesmějte se mu, nedělejte si z jeho tanečního stylu legraci, naopak ho podporujte v tom, aby tančil co nejvíc, chvalte ho a ideálně si zatančete spolu s ním. Dáte mu tak mnohem lepší průpravu než nejdražší taneční.

3. "Pojď se naučit zacházet s pračkou."

Připadá vám váš syn moc malý na to, aby se učil vařit, prát, uklízet, převléknout si postel, či další domácí práce? Omyl. Jednoduché domácí práce zvládnou už i zcela malé děti a velmi rády na nich budou participovat a učit se je, pokud nepromeškáte správný okamžik. Základní povědomí a znalosti domácích prací se mu budou hodit jak na škole v přírodě, táboře, tak i v dospělosti, až se jednou osamostatní.

4. "Buď gentleman."

Gentlemanové nikdy nevyjdou z módy a vždy budou ženami považovány za mimořádně přitažlivé exempláže mužského pokolení. Učte svého následovníka už odmalička, že s holčičkami se za žádných okolností nepere, není ostuda zastat se slabšího, nebo že k nadávkám se uchylují jen ti, kterým chybí dostatek argumentů. Později k tomu přidejte základní body dvornosti k ženám, jako je puštění do dveří, nebo pomoc při svlékání z kabátu, a váš chlapeček vám za pár let poděkuje.

5. "Nestyď se za své city."

Potlačte své případné machistické sklony a nepodporujte klišé pravicí, že správný muž nikdy nepláče. Není sice samozřejmě v pořádku, pokud máte doma ufňukánka, který brečí i kvůli zauzlované tkaničce od bot, ale jinak by měl mít váš syn rozhodně možnost vyjádřit své city a vy byste ho v tom měli podporovat. Ostatně buďte rádi, dokud je vám ještě ochotný nahlas přiznat, že vás má rád. Za pár let to z něj budete pracně dolovat.

6. "Pojď mě obejmout."

A to samé pravidlo platí pro tělesný kontakt, které nikdy nemůže být dost - a to v jakémkoli věku. Objetí, hlazení, polibky. To všechno jsou projevy lásky, které bohužel časem odezní, protože se je bude vaše dítě stydět provádět. Užívejte si je, dokud vám je doborovolně předává a ujisťujte je, že je to tak v pořádku.

7. "Nemůžeš mít všechno."

Samozřejmě byste mu nejraději dopřáli všechno, na co mu padnou oči a vykoupili celé hračkářství. Ale i v případě, že disponujete tučným kontem byste si měli uvědomit, že je jen pro jeho dobro, aby nedostal úplně všechno, po čem zatouží. Říkejte mu, že ne na všechno máte peníze, že se musí naučit volit mezi věcmi a některé z nich zcela oželet. Umění odmítat je jeden z nejtěžších úkolů, které musí rodiče zvládat, aby jejich dítě mohlo obstát v dospělém životě.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články