Menu
Úvod  › 

7 věcí, které by optici chtěli, abyste věděli

Máte pocit, že o svých očích víte všechno a umíte se o ně starat? Oční lékaři mají poněkud jiný názor a potěšilo by je, kdyby si jejich pacienti uvědomili následující věci a řídili se podle nich.

1. Přestaňte si dávat vodu do očí.

Nejenže většina lidí nepovažuje za nutné zavírat při umývání obličeje oči, ale najdou se dokonce i "experti", kteří si kapou vodu do očí záměrně, a mají pocit, že si tím oči zvlhčují. Oční lékaři však před takovýmto chováním důrazně varují. Klasická voda z kohoutku může oči nejen podráždit, ale dokonce způsobit i závažné infekce. Pokud nosíte kontaktní čočky, nebo trpíte syndromem suchých očí, používejte vždy pouze přípravky určené ke zvlhčení očí, jako jsou například umělé slzy. Při mytí obličeje mějte vždy zavřené oči a snažte se omezit situace, kdy se nedesinfikovaná voda dostane pod vaše oční víčka.

2. Vnímejte, co vám vaše oči chtějí říct.

Náhlý záchvat bolesti, nebo zhoršení zraku je vždy varovným symptomem, který se skutečně nevyplatí přehlížet. Infekci vám může způsobit například spaní v kontaktních čočkách, viry či bakterie zanesené do očí, ale může být spojen i s některými zánětlivými onemocněními, jako je například atritida. Jakmile vás začnou oči bolet, nečekejte na to, jestli to náhodou samovolně nepřejde a okamžitě se objednejte k lékaři. Uvědomte si, že některé infekce mohou mít i velmi těžký průběh s dlouhodobými následky.

3. Laserovou operaci očí nemůže dělat každý.

I když se v poslední době množí nabídky na nejrůznějších slevových portálech, podle nichž vám udělají různé noname kliniky laserovou operaci očí za zlomek ceny, dobře si rozmyslete, kde a od koho si necháte do svých očí říznout. Nejde o kosmetický zákrok ale o skutečnou lékařskou operaci a je nutné, aby lidé, kteří ji budou dělat, měli nejen dostatečné vzdělání, ale i zkušenosti. Odborně a kvalitně provedená operace očí není a nemůže být levná.

4. Mrkev je dobrá, ale nedokáže zázraky.

Kdyby očaři inkasovali za každý dotaz, jestli se pacient nemůže vyhnout brýlím, když bude jíst denně mrkev, vybírali pět korun, byli by finančně za vodou. Mýtus o zázračné a samospasitelné mrkvi je pravděpodobně nevymýtitelný. Ano, mrkev je bezpochyby velmi zdravá, obsahuje vitamín A, který pomáhá sítnici ve správném fungování. Na druhou stranu očím propívá i listová zelenina, kapusta, brokolice a stárnutí zraku zase pomáhá předcházet konzumace lososa, makrely, nebo tuňáka. Citrusy pak pomáhají udržovat sítnici zdravou. Neupínejte se proto na mrkev, ale raději se soustřeďte na zdravý jídelníček.

5. Jakékoli sluneční brýle jsou lepší než žádné.

UV paprsky poškozují povrch očí a zvyšují riziko zákalu i makulární degenerace. Nezapomeňte, že byste měli sluneční brýle nosit neustále i ve dnech, kdy je zataženo a nesvítí slunce.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články