Menu
Úvod  › 

7 věcí, které byste měli vědět o celulitidě

Nikdy zcela nezmizí a to ani, když zhubnete. Krémy mohou její stav zlepšit, ale neodstraní ji. Zhoršuje ji UV záření. Následujících sedm faktů o celulitidě vás možná překvapí.

Zná to skoro každá žena. Od jistého věku už nejsou vaše stehna a pozadí tak pevná a hladká, jak byste si představovala a jak si pamatujete z doby před několika lety. Pomerančová kůže a nevzhledné dolíčky jsou strašákem pro všechny ženy, protože velmi dobře ví, že jde o zatvrzelého protivníka, kterého se jen obtížně zbavuje. Následujících sedm skutečností byste o celulitidě měla vědět:

1. Celulitida není tuk

I když si celá řada lidí myslí, že celulitida je podkožním tukem, není tomu tak. Jde o změnu podkožního vaziva, v důsledku něhož vznikají jakési kapsičky naplněné rozšířenými tukovými buňkami a především toxickými látkami, které by správně měly odvést lymfatické cévy.

2. Častěji postihuje ženy než muže

Je to nespravedlivé, ale je to tak. Skutečnost, že se celulitida vyskytuje mnohem víc u žen než u mužů je způsobena jednak vylučováním ženských hormonů, konkrétně estrogenu, ale také odlišným uspořádáním kolagenových vláken v mužském a ženském těle. U mužů vedou kolagenová vlákna úhlopříčně podél pokožky a tlačí tuk dolů. U žen jsou kolagenová vlákna umístěna kolmo k pokožce, čímž dochází k vytváření vysokých, úzkých válců. Když se tukové buňky hromadí výlučně v těchto válcích, získávají podobu celulitidy.

3. Krémy proti celulitidě mohou stav zlepšit.

Nečekejte, že krémy proti celulitidě zcela odstraní pomerančovou kůži, ale za předpokladu, že si vyberete správný produkt, mohou stav vaší pokožky zlepšit. Je však potřeba vybírat ty, které obsahují kofein, nebo retinol. Kofein stimuluje přítok krve a retinol zase pomáhá opravovat poškozenou buněčnou strukturu. Ideálně byste, podle odborníků, měla aplikovat nejprve krém s retinolem a poté krém s obsahem kofeinu.

4. Nedá se vyléčit.

Existuje spousta finančně náročných i levnějších metod, které dokáží vzhled celulitidy zmírnit, nebo působí jako její prevence. Zcela odstranit (i do budoucna) celulitidu však neumí žádná z nich.

5. Zmírní ji cvičení.

I když jde o poměrně nepopulární doporučení, vzhled vašich stehen a pozadí výrazně vylepší cvičení. Ideální je na zmírnění celulitidy intervalový trénink, při kterém se kombinuje aerobní aktivita s posilováním.

6. I když zhubnete, celulitida se neztratí.

Pokud máte nadváhu, je vaše celulitida nápadnější, ale bohužel tím, že zhubnete, se celulitidy zcela nezbavíte, pouze bude pomerančová kůže méně viditelná. A na jejím vzhledu se nepodílí jen tělesná váha, ale i genetické dispozice, zánětlivé procesy v těle, hormony a podobně.

7. UV záření ji zhoršuje.

Dalším důvodem, proč se vám vyplatí používat opalovací krém, je skutečnost, že UV záření celulitidu zhoršuje, protože poškozuje kolagenová vlákna.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejlepší účesy pro všechny typy postav
8 způsobů, jak si zlepšit držení těla
Největší mýty o cvičení: Odhaleno!
5 nejefektivnějších cvičení pro dokonalé tělo
Zvyky lidí, kteří mají zdravý vztah ke cvičení
Proč vám nízkotučné potraviny zkazí postavu