Menu
Úvod  › 

7 věci, které by měl otec naučit svou dceru

Není pravda, že otcové mohou předat zkušenosti jen svým synům. Následující sedmičku zkušeností ocení i vaše dcery.

Ačkoli se automaticky předpokládá, že otcové mohou naučit víc věcí své syny, nepochybně existuje spousta znalostí, zkušeností a dovedností, které by měli předat i svým dcerám. Následující sedmičku byste ve vztahu otec - dcera rozhodně neměli opomenout:

1. Asertivita

Typicky ženským stereotypem je vyhýbání se konfrontacím a konfliktům na všech úrovních. Vaše dcera vám bude vděčná, pokud jí pomůžete uvědomit si a projevovat i její vztek, agresi a asertivně je zvládat. Pokud ji naučíte asertivně zvládat konfliktní situace, získá cenné body i v budoucích partnerských vztazích, tak i v profesní oblasti při vypjatých situacích se svými kolegy, případně šéfem.

2. Ukažte jí funkční vztah

Staré úsloví říká, že tou nejlepší věcí, kterou může muž udělat pro své děti, je láska k jejich matce. Pokud ukážete své dceři, jak vypadá kvalitní, funkční vztah plný respektu a tolerance, vybavíte jí skvěle do života. Bude totiž vědět, jaké charakteristiky by měl mít její partner a pozná nefungující a problematický vztah dřív, než si stačí ublížit.

3. Cesta k úspěchu

Jednou z největších životních výzev je uvědomit si, co chcete a jak toho dosáhnout. Právě otcové mohou svým dcerám tuto schopnost předat a naučit je, jak formulovat svá přání a jak docílit jejich splnění. Najděte pro svou dceru přiměřené výzvy a pomozte jí osvojit si řešení problémů, které k jejich dosažení vedou.

4. Naučte ji soběstačnosti.

Pro matky je obvykle obtížné uvolňování těsných pout mezi nimi a dětmi, pro otce bývá snazší naučit své děti soběstačnosti a samostatnosti. Nároky, které na svou dceru kladete, by samozřejmě měly být přiměřené jejímu věku, nicméně naučte ji konat samostatně tak, aby zvládla základní úkony sama a nebyla závislá neustále na vaší pomoci, potažmo na pomoci mužů.

5. Auta nejsou jen pro kluky.

Otcové tradičně učí řídit auto své syny, stejně jako je učí základní údržbu automobilu. Neexistuje však jediný důvod, proč byste ty samé znalosti a zkušenosti neměli předat i své dceři. Základní znalosti, jako jak vyměnit pneumatiku, zkontrolovat tlak v ní, natankovat benzín a další by měla zvládnout i žena. Vaše dcera vám bude vděčná, pokud ji do života těmito schopnostmi vybavíte.

6. Dokonalost je mýtus.

Uvědomte si, že ženy jsou pod obrovským tlakem; ze všech stran dostávají informace, že by měly mít perfektní tělo, skvělou kariéru, bezproblémovou rodinu a tak dále. Právě, dokud je vaše dcera ještě malá, máte jedinečnou příležitost ukázat jí, že dokonalost neexistuje a že by sama sebe měla mít taková, jaká je.

7. Pravá láska si neklade podmínky.

To nejlepší, co můžete pro svou dceru udělat, je milovat jí bez jakýchkoli podmínek. Dávejte jí najevo svou lásku a učte jí tak, že kvalitní vztah mezi dvěma lidmi funguje bez podmínek a dokáže překonávat i momentální problémy. Dáte jí tak nejlepší výbavu do partnerského života.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Pro muže: Jak být užitečný při porodu
Jak představit dítěti novou partnerku
V čem jsou otcové lepší než matky
Test pro muže: Dokážete se postarat o mimino?