Menu
Úvod  › 

7 věcí, které o sobě nevíte

Víte, že pokožka každého člověka má čtyři barvy? Že v pubertě se mění mozek, nebo že naše čelisti jsou menší než v minulosti a proto máme tolik problémů se zuby moudrosti? Přečtěte si, co ještě nevíte o svém těle.

Vaše pokožka má čtyři barvy

Pokožka všech lidí na světě má krémově bílou barvu, pokud ji zbavíte pigmentu a dalších faktorů, které ovlivňují její barvu. Cévy probíhající těsně pod kůží jí dodávají načervenalý nádech. Za další barevný tón vděčí pokožka žlutému pigmentu. A melanin jí zase dodává tmavý odstín, který získává poté, co je vystavena ultrafialovým paprskům. Kombinace těchto čtyřech faktorů tvoří všechny odstíny pokožky, které můžete u lidí vidět.

Velký mozek vede k přeplněným ústům

Evoluce není perfektní, protože kdyby byla, měli bychom místo zubů moudrosti křídla. Zuby moudrosti představují sice v současné době hlavní zdroj příjmu zubařů, ale původně sloužily k rozmělňování tuhé potravy. Nicméně spolu s tím, jak se zvětšovala velikost našeho mozku, měnila se i anatomie našich čelistí. Změnilo se i složení našeho jídelníčku a tuhá potrava tvoří už jen jeho minimální podíl. V důsledku toho jsou naše čelisti přeplněné zuby a zuby moudrosti se tam zkrátka už nemohou vejít.

Řasinky posunují hlen

Napadlo vás už někdy, jaký je vlastně účel chloupků, které máte v nose či v uších? Ve skutečnosti jde o řasinky, jejichž úkolem je posunovat hlen či maz, aby neulpívaly uvnitř nosu a uších. Studené počasí tento čistící proces zpomaluje, proto vám také v zimě častěji kape z nosu.

Puberta mění mozek

Pravděpodobně každý ví o tom, že tělo adolescentů prochází pod vlivem hormonů velkými změnami, od překotného růstu až po vývoj pohlavních orgánů. K pubertě ale patří i nesnesitelné chování a výkyvy nálad. Je to způsobeno opět hormony, zejména vyšší hladinou testosteronu, které mění strukturu mozku. Odborníci tvrdí, že právě hormonální výkyvy jsou důvodem emočních výbuchů, apatie, depresivních stavů a ztížené schopnosti rozhodování.

Tisíce nevyužitých vajíček

Mezi čtyřiceti a padesáti lety dochází u žen k pozastavení menstruačního cyklu. Jejich vaječníky produkují stále méně estrogenu, což vede k tělesným i emočním změnám jejího těla. V tom okamžiku je ale ve vaječnících uloženo ještě několik tisíc vajíček, které zůstanou nevyužity. Dospívající dívka má v průměru třicet čtyři tisíc vajíček, z nichž jen přibližně tři sta padesát skutečně dozraje a uvolní se.

Držení těla ovlivňuje paměť

Máte problémy zapamatovat si, kdy má vaše přítelkyně narozeniny? Zkuste si při tom kleknout na jedno koleno a podle odborníků byste si měli důležité informace pamatovat mnohem snadněji. Podle studie provedené v roce 2007 se nám vzpomínky a informace spojené s určitým pohybem nebo postojem těla vybavují mnohem snáze a rychleji.

V našem žaludku se skrývá silná kyselina

Věděli jste, že jedna z nejsilnějších a nejnebezpečnějších kyselin se nachází přímo ve vašem těle? Je jí kyselina chlorovodíková, která se hojně používá v průmyslu, nebo třeba k čištění bazénů. Stěny žaludku jsou pokryty silnou slizovou vrstvou, která jej chrání před působením kyseliny. Pokud však k porušení této vrstvy dojde, výsledkem je žaludeční vřed.!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Kouření marihuany: Pro a proti vašemu zdraví
Jak zlepšit kvalitu svých spermií
Nemoci, ke kterým vede nedostatek spánku
Skutečně divné věci, které vám zkracují život