Menu
Úvod  › 

7 dovedností, které by měl umět každý puberťák

Může být klidně počítačovým géniem, ale následující dovednosti bude potřebovat i v jednadvacátém století. Naučili jste je své dospívající dítě, nebo se potřebuje ještě dovzdělat?

1. Uvařit jednoduché jídlo.

Nemusí zvládat svíčkovou s domácím knedlíkem, ale připravit několik jednoduchých jídel byste ho rozhodně měli naučit. Už proto, aby nebylo v budoucnu odkázané pouze na fast food a zvládlo přechod z rodičovské náruče do samostatné domácnosti. V neposlední řadě by také mělo vědět, kolik práce a času vyžaduje příprava jídla, aby si ho dokázalo adekvátně vážit.

2. Umět základní domácí práce.

Připravte ho na to, aby dokázalo udržovat domácnost, až jednou bude bydlet samo. Vytírání, praní, žehlení, nebo utírání prachu by mělo zvládnout s přehledem. Možná to nikdy nebude potřebovat, ale i přesto je důležité, aby znalo "cenu" domácích prací a dokázalo si jich vážit.

3. Umět telefonovat.

Zdá se vám to jako naprosto samozřejmá věc, kterou není potřeba se zabývat? Potom se zamyslete nad tím, kdy jste naposledy slyšeli svého teenagera vyřizovat něco telefonem. Píší textové zprávy, statusy na sociálních sítích, ale vést konstruktivní a smysluplný telefonický hovor pro ně představuje často obrovský problém. Naučte je základní telefonické etiketě. Bude se jim víc než hodit.

4. Napsat dopis.

S psaním dopisů je to v případě dospívajících stejné jako s telefonováním. Naučte je psát dopis - ať už klasický, nebo mail. Měli by vědět, jaké náležitosti má mít úřední dopis, jak formulovat žádost, nebo například odpovídat na dopis. Uvědomte si, že pro generaci současných teenagerů je psaní dopisů zdaleka není tak samozřejmou věcí jako pro vás a potřebují někde získat zkušenosti.

5. Vést rozhovor tváří v tvář.

Opět jde o záležitost, která vám může připadat zcela banální, ale v jednadvacátém století ji zvládá stále méně a méně dospívajících. Komunikace téměř výhradně prostřednictvím digitálních médií je odnaučuje, jak vést rozhovor "naživo." Povídejte si s se svým teenagerem co nejvíc (v rámci toho, k čemu bude svolný) snažte se ho nenásilně a taktně upozornit například na to, že neudržuje ani minimální oční kontakt a podobné zásadní chyby. Až jednou bude vést pracovní pohovor, bude vám vděčný.

6. Jak hospodařit s penězi.

Zvládají bez problémů všechny moderní technologie, ale jsou naprosto ztracení, když mají hospodařit s penězi. Naučte ho, jak šetřit, jak si rozvrhnout peníze od kapesného ke kapesnému, jak spořit na vysněnou věc. Čím dřív ho povedete k tomu, aby o penězích samostatně rozhodovalo a získalo praxi ve finančních záležitostech (samozřejmě úměrně k jeho věku), tím větší problémy mu v budoucnu ušetříte.

7. Jak se starat o své zdraví.

Samozřejmě, že si ve svém věku připadají neohrožení a nesmrtelní, ale tím spíše byste je měli vést k tomu, že starat se o své zdraví je důležité. Uvědomte si, že jim budujete stravovací i pohybové návyky pro celý život. Pokud se tedy váš život sestává ze sledování televize a návštěv fast foodů, je víc než pravděpodobné, že to budou dělat v budoucnu podobně. Jestliže před nimi opakujete, že doktoři jsou k ničemu a preventivní prohlídky pouze pro hypochondry, rozhodně na ně v budoucnu nebudou dobrovolně chodit. Jejich budoucí zdraví je ve vašich rukou právě teď.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články