Menu
Úvod  › 

7 otázek, které musíte položit své matce

Možná vás nikdy nenapadlo se jí na to zeptat. Možná se trochu stydíte a je vám to trapné. Ale následující otázky byste své matce rozhodně měla položit co nejdříve.

Chování, postoje a názory vaší matky vás formují už od dětství a ovlivňují celý váš život. Přitom ale spousta věcí zůstane nevyřčena, nikdy se na ně nezeptáte, i když tak můžete předejít řadě chyb a komplikací. Zkuste se své matky zeptat na následující otázky. Možná vás odpovědi jen překvapí, možná vám ale pomohou vyvarovat se některých chyb, nebo se zorientovat ve svých vlastních pocitech a tápání:

1. Co bys, jako matka, udělala jinak?

Kdyby si vaše matka mohla vybrat jednu jedinou věc, kterou by ve své mateřské roli udělala jinak, která by to byla? Tato otázka nemá vést k sebemrskačství a rozebírání rodičovských chyb, ale může vás velmi účinně nasměrovat k tomu, abyste stejné chyby neopakovala i vy. Možná se dozvíte, že lituje toho, že na vás příliš křičela, nebo že na vás neměla tolik času, kolik by chtěla, nebo něco úplně jiného. Každopádně jde o velmi užitečnou otázku, která může výrazně zlepšit vaše vlastní rodičovské schopnosti.

2. Proč sis vybrala zrovna mého otce?

Možná mají dodnes skvělý vztah, možná jen žijí vedle sebe a možná se i nenávidí a dávno už spolu nejsou. Ať už je aktuální situace jakákoli, informace o tom, proč si vybrala mezi všemi muži právě vašeho otce a co jí na něm zaujalo, má pro vás cenu zlata. Je totiž dost možné, že podle stejného klíče si vybíráte partnery i vy, a pomůže vám to zorientovat se ve svým pocitech. A to vůbec není špatná věc.

3. Co myslíš, že mám po tobě?

Zeptejte se jí, v čem jste stejná jako ona a v čem vidí mezi vámi odlišnosti. Je úplně jedno, nakolik bude její vnímání reálné a nakolik subjektivní. Jde o to, jakýma očima vás vidí ona. Možná vám odpověď na tuto otázku pomůže zlepšit vaše vzájemné vztahy a předejít případným konfliktům.

4. Je něco, co jsi mi chtěla vždycky říct a neudělala jsi to?

Tato otázka je mimořádně důležitá, protože může zrušit bloky, které jsou mezi vámi léta. Možná stále narážíte na důležité, ale nikdy nevyřčené věci. Možná se dozvíte "jen" nějakou perličku z vašeho života, která vám zůstala doposud utajená. V každém případě stojí za to tuto otázku položit.

5. Lituješ něčeho, na co si se svých rodičů nezeptala?

Jen málokdo má ví o svých rodičích všechno, co by chtěl. Nejspíš i vaší matku trápí věci, na které už se svých rodičů nestihla zeptat. Chtějte o nich vědět, abyste jednou nelitovala stejných chyb.

6. Je něco, co bych pro tebe mohla udělat právě teď?

Možná by vás chtěla častěji vídat, nebo si s vámi alespoň telefonovat? Možná by potřebovala víc pomáhat s věcmi, na které už teď nestačí, ale je jí hloupé vás o ně požádat? Zeptejte se jí přímo a dejte jí možnost zmínit se o tématech, které by sama neotevřela.

7. Chtěla bys, aby se mezi námi něco změnilo?

Možná to bude úplný detail a poprosí vás, abyste jí k narozeninám už nekupovala tradiční bonboniéru, protože jí vlastně nikdy nechutnala. Možná zazní mnohem podstatnější věci. Tato otázka by však rozhodně měla zaznít.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
7 věci, které by měl otec naučit svou dceru
Netrpíte náhodou syndromem supermatky?
8 věcí, které vám nikdo neřekl o výchově dívek
15 důkazů, že jste normální matka
15 signálů, že jste matkou holčičky