Menu
Úvod  › 

7 signálů, že trpíte potravinovvou intolerancí

Jestli si myslíte, že když nejste na určité potraviny alergičtí, nijak vám neškodí, jste na omylu. Můžete trpět potravinovou intolerancí. A podle následujících signálů ji poznáte.

To, že jste na něco alergičtí, poznáte s největší pravděpodobností bez problémů, ale potravinová intolerance se projevuje mnohem nenápadněji a zdravotní nepříjemnosti, kterými trpíte, mohou být právě jejím důsledkem. Pokud se u vás projevují některé z následujících příznaků, měli byste zpozornět a začít pátrat ve svém jídelníčku po možných příčinách:

1. Náladovost a bolesti hlavy.

Nevysvětlitelné výkyvy nálad a intenzivní bolesti hlavy mohou pocházet z neschopnosti vašeho organismus strávit a zpracovat potraviny s obsahem lepku, laktózy, nebo cukru. Obvykle jsou spojeny s intolerancí na obilniny, nebo mléčné výrobky.

2. Neovladatelné chutě.

U potravinové intolerance bohužel neplatí, že si můžete dát všechno s mírou. Stačí jen trochu mléka, kávy, nebo čehokoli jiného, co vaše tělo nedokáže strávit, a ve vašem těle se zažehne "oheň." Na scénu vstupují protilátky, které vytváří charakteristickou imunitní odpověď. Nicméně vaše tělo jich vyprodukuje víc, než aktuálně potřebuje, protože očekává další nápor problematické potraviny. A právě to je příčinou neovladatelných chutí na určité potraviny, které pociťujete.

3. Únava.

Místo toho, aby vám jídlo energii dodávalo, máte pocit, že vám ji naopak odsává? Potom začněte uvažovat o vyšetření na potravinovou intoleranci. Únava, která je pro potravinovou intoleranci typická, je způsobena zánětlivými procesy, které problematické potraviny spouští ve vašem těle.

4. Pálení žáhy.

Pálení žáhy je dalším typickým příznakem, kterým se potravinová intolerance projevuje. Malé množství žaludeční kyseliny a natrávené potravy se vrátí zpátky do jícnu, jehož sliznici poleptá. Právě to je důsledek neschopnosti organismu správně strávit problematické potraviny.

5. Bolesti kloubů.

Bolesti kloubů jsou velmi častým příznakem potravinové intolerance. Problém je, podle odborníků, v tom, že se řada lidí domnívá, že jde o příznak stáří. Nicméně právě bolavé klouby jsou často spojeny s intolerancí mléčných výrobků, sóji a lepku, a jsou důsledkem zánětlivých procesů, které v těle probíhají.

6. Akné, červené skvrny.

Vaše kůže je největší orgán celého tělo a to, co probíhá uvnitř organismu, se projevuje i navenek. Vyrážka, ekzém, akné, svědící ložiska, červené skvrny, nebo i tmavé kruhy pod očima mohou být odpovědí vašeho imunitního systému a konzumaci problematické potraviny.

7. Střevní problémy.

Plynatost, zácpa, nebo naopak průjem, kterými trpíte, mohou být dalším příznakem potravinové intolerance. Střevní problémy a problémy s trávením jsou jen logickým důsledkem toho, že vaše tělo nedokáže určité potraviny zpracovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články