Menu
Úvod  › 

7 věcí, které zubař zjistí z vašich úst

Stačí mu jediný pohled do vašich úst a rázem má jasno v tom, jestli si koušete nehty, cucáte palec, nebo nejste zvyklí používat zubní nit. Víte, co všechno může zubař zjistit z vašich úst? Budete překvapeni.

Ústa jsou jakousi výkladní skříní celého těla a zubaři často stačí jediný pohled, aby pojal podezření, že s vámi není všechno v pořádku. Celá řada nemocí, jako je například rakovina, anémie nebo diabetes je odhalena právě na pravidelných zubařských prohlídkách, které vám tak mohou zachránit život. Co je tedy zubař schopný vyčíst z jediného pohledu do vašich úst?

1. Že nepoužíváte zubní nit.

Půl roku zubní nic ignorujete a pouze ráno před návštěvou zubaře si s ní vyčistíte zuby? Buďte ujištěni, že to pozná, protože dásně lidí, kteří nejsou zvyklí používat zubní nit a použijí ji těsně před návštěvou zubaře, jsou poškozené a často krvácí.

2. Že si koušete nehty.

To, že si koušete nehty, pozná zubař i bez toho, aniž by zkoumal vaše ruce. Zuby lidí, kteří si koušou nehty, jsou plné mikroskopických trhlinek a odštěpků, protože je neustále namáháte. Často se také u "kousačů" nehtů vyskytuje i bolest čelisti a čelistního kloubu. Přední zuby mohou být také nepatrně vyhnuté dopředu.

3. Že si cucáte palec.

Většina dětí si cucá palec pouze během určitého věkového období a toto chování nemá do budoucna žádné následky. Pokud si ale dítě cucá palec ještě ve věku sedmi až osmi let (nebo vám to dokonce vydrží až do dospělosti), dochází často ke změnám v posazení zubů a změnám ve skusu. Velmi často se tak formuje předkus.

4. Že jste nemocní.

Řada chorob lze poznat podle typického zápachu dechu. Například lehce "ovocný" zápach často doprovází diabetes, zatímco dech, který je cítit "rybinou", je zase typický pro problémy s ledvinami nebo játry. "Zkažený" dech je zase často příznakem refluxu jícnu.

5. Že máte zánět dutin.

Postěžujete si mu na bolest zubů, on se vám podívá do úst a zjistí, že ve skutečnosti máte zánět dutin. Právě zánět dutin se totiž často projevuje tlakem a bolestí zubů. Stačí mu prohmatat vaši ústní dutinu, aby vám mohl oznámit, že problém není ve vašich zubech ale úplně jinde.

6. Že máte málo vitamínů.

Nedostatek určitých vitamínů se může projevit celou řadou symptomů jako je pálící jazyk, zanícené sliznice, nebo krvácející dásně. Například nedostatek železa se pozná nejlépe právě v ústní dutině a koutcích úst.

7. Že máte problémy s alkoholem.

Alkoholici mají vysušené sliznice uvnitř úst a většinou i zánět dásní, protože sliny normálně poškozující kyseliny neutralizují. Pokud si to zubař ještě zkombinuje s typickými rozšířenými žilkami na obličeji, které k alkoholikům patří, bude mít jasno.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Zuby